Kraj začína s prevenciou pred bleskovými povodňami: Na jej účel obdržal cez 300-tisíc eur
Prešovský samosprávny kraj (PSK) vstúpil do medzinárodného projektu zameraného na predpovedanie a prevenciu bleskových povodní. Mal by priniesť návrh integrovaného riešenia opakujúcich sa povodňových stavov. Ide o projektový zámer, ktorý sa realizuje na Slovensku aj v európskych krajinách, pričom jeho alokácia pre PSK je vo výške viac ako 346-tisíc eur.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, samospráva reaguje projektom Flopres na opakujúce sa povodňové stavy na svojom území, ktoré sú výsledkom pretrvávajúcich nedostatkov v predpovedaní povodňových rizík.
„Projekt vítame, pretože posledné roky nám ukazujú, že problematikou opakujúcich sa povodňových stavov na našom území je nutné sa zaoberať a riešiť ju. Flopres sa zameriava jednak na prevenciu, ale aj na predpovedanie bleskových povodní, a to prostredníctvom sledovania rizikových oblastí, takže bude pracovať s presnými dátami,“ priblížil predseda PSK Milan Majerský. Zámerom je podľa neho posilniť odolnosť obcí voči prírodným katastrofám, ako sú povodne a prívalové dažde, ktoré sužujú aj obce a mestá v kraji.
„V tomto projekte zohrá preto určite kľúčovú úlohu nielen spolupráca s našimi partnermi a odborníkmi, ale tiež súčinnosť s miestnymi, štátnymi a súkromnými subjektmi. A v neposlednom rade bude dôležité aj zvyšovanie povedomia širokej verejnosti o šetrnom prístupe k prírode,“ dodal.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Bezplatná MHD v Prešove? Toto nie je výmysel
Ako bude prebiehať celý proces?
Flopres bude postavený na monitorovaní údajov prostredníctvom senzorov osadených v rizikových oblastiach Prešovského samosprávneho kraja. Získané dáta sa následne spracujú a využijú pri prevencii a predpovedaní bleskových povodní. Jeho finálnym výstupom má byť následne inovatívne, integrované riešenie na podporu modelovania záplav a predpovedania včasného varovania pred povodňovými stavmi.
„Prínos tohto riešenia sa predpokladá najmä pre tvorcov politík zapojených do plánovania krajiny a územia, prípravy plánov a stratégií na prispôsobenie sa zmeny klímy. Prinesie tiež benefity pre správcov povodí a lesov, ale i pre štátne vodohospodárske podniky, samosprávy či poľnohospodárov,“ dodala Jeleňová.
Doba realizácie projektu je tri roky s predpokladaným ukončením v auguste 2026. Hlavným koordinátorom projektu je spoločnosť Esprit z Banskej Štiavnice. Medzi pozorovateľov projektu patria aj mestá Prešov, Košice a Inovačné centrum Košického kraja.
Zdroj: (SITA, ks)
Odporúčané články

Výstavba novej vojenskej nemocnice v Prešove pokračuje podľa plánu a nevyskytli sa zatiaľ žiadne problémy. Aktuálne na stavbe ukončujú práce na základnej doske s tým, že už v najbližších týždňoch bude možné vidieť novú nemocnicu rásť. Na kontrolnom dni stavby to uviedol predseda vlády Robert Fico.

Prešovský festival JAZZ Prešov čelí po 33 rokoch existencie vážnej kríze. Tento rok, napriek pozitívnemu hodnoteniu odbornej komisie nedostal z Fondu na podporu umenia (FPU) žiadnu dotáciu. Pre festival, ktorý hostí jazzové legendy z celého sveta, môže ísť o likvidačný krok. Organizátori odštartovali na záchranu festivalu verejnú zbierku.

Viac ako 400 starostov a primátorov z celého Prešovského kraja sa v pondelok 24. marca v Prešove stretlo na Zasadnutí regionálnej a miestnej samosprávy. Išlo v poradí o tretí ročník koordinačného stretnutia, ktorého zámerom je rozvíjať platformu pre spoluprácu a vzájomné partnerstvo medzi miestnou a regionálnou samosprávou. Podujatie zorganizoval Prešovský samosprávny kraj (PSK).