Kraj začína s prevenciou pred bleskovými povodňami: Na jej účel obdržal cez 300-tisíc eur
Prešovský samosprávny kraj (PSK) vstúpil do medzinárodného projektu zameraného na predpovedanie a prevenciu bleskových povodní. Mal by priniesť návrh integrovaného riešenia opakujúcich sa povodňových stavov. Ide o projektový zámer, ktorý sa realizuje na Slovensku aj v európskych krajinách, pričom jeho alokácia pre PSK je vo výške viac ako 346-tisíc eur.
Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, samospráva reaguje projektom Flopres na opakujúce sa povodňové stavy na svojom území, ktoré sú výsledkom pretrvávajúcich nedostatkov v predpovedaní povodňových rizík.
„Projekt vítame, pretože posledné roky nám ukazujú, že problematikou opakujúcich sa povodňových stavov na našom území je nutné sa zaoberať a riešiť ju. Flopres sa zameriava jednak na prevenciu, ale aj na predpovedanie bleskových povodní, a to prostredníctvom sledovania rizikových oblastí, takže bude pracovať s presnými dátami,“ priblížil predseda PSK Milan Majerský. Zámerom je podľa neho posilniť odolnosť obcí voči prírodným katastrofám, ako sú povodne a prívalové dažde, ktoré sužujú aj obce a mestá v kraji.
„V tomto projekte zohrá preto určite kľúčovú úlohu nielen spolupráca s našimi partnermi a odborníkmi, ale tiež súčinnosť s miestnymi, štátnymi a súkromnými subjektmi. A v neposlednom rade bude dôležité aj zvyšovanie povedomia širokej verejnosti o šetrnom prístupe k prírode,“ dodal.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Bezplatná MHD v Prešove? Toto nie je výmysel
Ako bude prebiehať celý proces?
Flopres bude postavený na monitorovaní údajov prostredníctvom senzorov osadených v rizikových oblastiach Prešovského samosprávneho kraja. Získané dáta sa následne spracujú a využijú pri prevencii a predpovedaní bleskových povodní. Jeho finálnym výstupom má byť následne inovatívne, integrované riešenie na podporu modelovania záplav a predpovedania včasného varovania pred povodňovými stavmi.
„Prínos tohto riešenia sa predpokladá najmä pre tvorcov politík zapojených do plánovania krajiny a územia, prípravy plánov a stratégií na prispôsobenie sa zmeny klímy. Prinesie tiež benefity pre správcov povodí a lesov, ale i pre štátne vodohospodárske podniky, samosprávy či poľnohospodárov,“ dodala Jeleňová.
Doba realizácie projektu je tri roky s predpokladaným ukončením v auguste 2026. Hlavným koordinátorom projektu je spoločnosť Esprit z Banskej Štiavnice. Medzi pozorovateľov projektu patria aj mestá Prešov, Košice a Inovačné centrum Košického kraja.
Zdroj: (SITA, ks)
Odporúčané články
Mesto Prešov ukončilo pred koncom tohto roka dve významné investície. Vyriešiť majú dlhodobé problémy na vozovkách pri železničnej a autobusovej stanici na Masarykovej ulici, ako aj v mestskej časti Kúty. Investície do oboch stavieb presiahli 1,3 milióna eur.
Prešovská univerzita (PU) pripravuje v spolupráci so základnými a strednými školami z celého východného Slovenska unikátny rádiový kontakt priamo s posádkou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Spojenie so sprievodným programom ponesie názov Deň vo vesmíre. Vedecko-popularizačné podujatie sa uskutoční v priebehu januára.
Verejnosť môže aj v tomto roku predložiť svoje návrhy na udelenie verejných ocenení mesta Prešov. Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, svoje návrhy na Cenu mesta Prešov a Opálové zrnko mesta Prešov za rok 2024 môžu občania a organizácie posielať do konca februára.