EUROVOĽBY: Kto má lepší program pre životné prostredie, SMER alebo PS?
Zelené témy boli jednou z primárnych súčastí programu Progresívneho Slovenska v posledných rokoch. Pred blížiacimi sa európskymi voľbami sa však začínajú touto problematikou zaoberať aj kandidáti zo strán opačného názorového spektra. Konkrétnym príkladom je Peter Voľanský, kandidát za stranu Smer.
Problémy súvisiace so životným prostredím rezonujú v spoločnosti už dlhšie obdobie. Prevažne si však primát v oblasti komunikovania týchto tém privlastnili liberálne strany na čele s Progresívnym Slovenskom.
Veľmi výrazným bol v poukazovaní na dôležitosť ochrany životného prostredia najmä Martin Hojsík, ktorý väčšiu časť svojho života venoval práve tejto téme. Nakoniec sa uvedenou problematikou zaoberal aj ako poslanec Európskeho parlamentu, ktorým sa stal v roku 2019.
V súvislosti s prezentovanými názormi spadal do prevládajúceho prúdu v Európskej únii. Ten sa sústredí najmä na riešenia spojené s aplikáciou veľakrát spomínaného Green Dealu alebo s transformáciou priemyslu na jeho udržateľnejšiu podobu.
Logicky sa postupne vyformovala v prostredí Európskej únie názorová opozícia. Slovensko nie je výnimkou. V najväčšej miere ju reprezentuje strana Smer a to nielen na domácej, ale aj na zahraničnej pôde.
Napriek tomu, že životné prostredie nie je primárnym zameraním lídrov kandidátky, na ďalších miestach sa nachádzajú kandidáti zaoberajúci sa touto problematikou. Ide napríklad o spomínaného Petra Voľanského, projektového manažéra a okresného predsedu Michaloviec za stranu Smer.
Ten v kontraste s názorovou opozíciou je síce za dôslednú ochranu životného prostredia, avšak navrhuje revíziu niektorých častí Green Dealu. Spomína napríklad zákaz spaľovacích motorov, ktorý je podľa jeho názorov nevhodný bez primeranej a cenovo dostupnej náhrady. Taktiež poukazuje na nadmerné presadzovanie alternatívnych zdrojov v prípadoch, kedy sú neefektívne alebo veľmi drahé.
Jedna z priorít európskej politiky v blízkej budúcnosti tak má zastúpenie na oboch stranách slovenskej barikády. Ktorá dostane v Európskom parlamente väčší priestor, tak ostáva už len na voličoch.
Odporúčané články
Neziskové organizácie hrajú v živote občianskej spoločnosti nenahraditeľnú úlohu. Často poukazujú na nešváry v štátnej správe, či samosprávach, prinášajú spoločenské ocenenia pre ľudí, či organizácie, za významné počiny v oblasti filantropie, kultúry, ochrany prírody atď. Ich miesto je nezastupiteľné a preto ich činnosť podporujú nielen rôzne nadácie zo zahraničia, ale aj samotný štát.