Braillove písmo či virtuálny sprievodca. Kultúrny zážitok bude aj pre nepočujúcich a nevidiacich
Múzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici čaká v tomto roku informačná debarierizácia. Expozície chce viac sprístupniť pre nepočujúcich a ľudí s mentálnym postihnutím, ale aj pre nevidiacich a slabozrakých. Pomôcť v tomto smere majú napríklad videá a virtuálni sprievodcovia s tlmočníkom v posunkovom jazyku, či informačné tabule a iné materiály v Braillovom písme.
Na tento zámer by malo ísť viac ako 41-tisíc eur, vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie. Debarierizáciu označilo múzeum za kľúčový prvok environmentálnej výchovy v rámci sprístupňovania kultúry znevýhodneným skupinám.
Projekt múzea nazvaný Informačná debarierizácia múzea sa zameriava na zavádzanie nových trendov v oblasti environmentálnej výchovy a využíva moderné technológie. „Múzeum TANAPu prezentuje dedičstvo Tatranského národného parku a chce byť prístupné pre všetkých vrátane osôb so špeciálnymi potrebami,“ uvádza sa v materiáloch k projektu. Múzeum chce prostredníctvom neho podporiť výchovu a zvýšiť environmentálne povedomie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Vo Vysokých Tatrách padla ROZSIAHLA lavína! Zasiahnuté mali byť tri osoby (FOTO)
V rámci projektu sú plánované spomínané opatrenia pre nepočujúcich a osoby s mentálnymi poruchami, zámerom je ponúknuť im rovnocenný prístup k múzeu. Múzeum tak chce zaobstarať virtuálneho sprievodcu obsahujúceho 27 videí v posunkovom jazyku, ktorý bude popisovať tematické bloky v expozícii, doplnené o titulky. Počíta tiež so zážitkovou mapou obsahujúcou súbor piktogramov či taktilnými predmetmi, teda modelmi živočíchov, biotopov i neživej prírody.
Zážitok pre viaceré zmysly
Pre sprístupnenie expozícií pre nevidiacich či slabozrakých chce múzeum nechať inštalovať reliéfnu mapu popisujúcu rozmiestnenie expozícií, doplnenú o audio komentár. Poslúžiť by im mal aj upravený dokumentárny film s audiokomentárom doplnený okrem iného o posunkové tlmočenie pre nepočujúcich. Reliéfne grafiky a modely majú umožniť hmatový zážitok z expozície, komentáre poskytnúť podrobný popis expozícií a diel. Pribudnú napríklad aj popisné tabule či Atlas rastlín v Braillovom písme.
Zdroj: (SITA, fa)
Odporúčané články
Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu žiadnu privatizáciu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti neodhalila. Ani skrytú, ani žiadnu inú. Zato odhalila spoločenskú zodpovednosť VVS a jej podporu sociálne slabším skupinám, kultúre a športu. Vyplýva to z protokolu NKÚ.
Polícia v Košiciach pátra po nezvestnom 69-ročnom Igorovi Chorvátovi, ktorý bol naposledy videný 8. augusta 2024. Igor Chorvát, štátnej príslušnosti Slovenska, má trvalé bydlisko v Košiciach II.
Hlavný kontrolór mesta Prešov Alexander Ernst bol nedávno nominovaný na ocenenie Úradnícky čin roka. Ocenenie nezískal. Otázniky vyvoláva objektivita hodnotenia jeho ,,činu“, ako i to, či išlo skutočne o úradnícky čin, alebo skôr o úradnícky prešľap roka.