Zaujímavosti
Niekedy sa stane, že sa vám minie inšpirácia čo by ste radi navarili vašim blízkym. Tu vám prinášame tip z našej redakcie.
Šibačka je zvyk, kedy chlapci a muži chodia na Veľkonočný pondelok od domu k domu a šibú dievčatá a ženy pletenými prútikmi, ktoré sú zvyčajne vyrobené z vŕbových alebo brezových prútov. Tieto prútiky bývajú často ozdobené farebnými stužkami, a využívajú sa na ľahké symbolické udretie.
Veľkonočné sviatky sú nielen časom radosti a osláv, ale aj obdobím, ktoré je bohaté na rôzne povery a ľudové zvyklosti. Tieto povery sú často odrazom starodávnych predstáv a otázka, či im veriť alebo nie, je na osobnej voľbe každého z nás.
Na Slovensku sú veľkonočné sviatky hlboko zakorenené v kresťanskej tradícii, o čom svedčia unikátne rituály a obyčaje, ktoré sa dejú počas Veľkého týždňa. Tradície sú pestrým zrkadlom kultúrnych a náboženských rozmanitostí po celom svete. Zaujíma vás, ako vyzerajú sviatky v iných krajinách?
Zdobenie veľkonočných vajíčok je tradícia, ktorá sa teší veľkej popularite v mnohých kultúrach po celom svete. Táto tradícia, ktorá sa vyvinula v priebehu storočí, má nielen estetický význam, ale je aj bohatá na symboliku a historický význam. Zaujíma vás, ako si môžete vyzdobiť veľkonočné vajíčka sami doma?
Mesto Prešov sa spoločne s ďalšími mestami na Slovensku i vo svete aj tentokrát zapája do kampane Hodina Zeme. V sobotu 23. marca symbolicky na jednu hodinu vypne osvetlenie dominánt v centre mesta.
Slovensko sa nachádza v záverečnej fáze pred prezidentskými voľbami. Po uzatvorení volebných miestností, ktoré nastane o 22. hodine, začne dôležitý proces sčítavania hlasov. Výsledky tejto fázy sú neoddeliteľnou súčasťou demokratického procesu a poskytnú občanom prehľad o tom, ako hlasovanie prebiehalo.
Google Street View autá, vybavené 360-stupňovým kamerovým systémom, sa čoskoro opäť objavia v uliciach na východe Slovenska. Google Street View plánuje navštíviť množstvo miest Prešovského kraja – Prešov, Levoču, Kežmarok, a tiež miest Košického kraja – Spišskú Novú Ves, Rožňavu, Gelnicu.
Hoci astronomicky sa jar ešte nezačala, v podtatranskej obci Liptovská Teplička sa už snažia odohnať zimu a privolať jar symbolickým vynášaním Moreny. Ide o zvyk, ktorý sa v obci viaže k nedeli, tri týždne pred Veľkou nocou a podľa kultúrnej referentky na obecnom úrade Kataríny Fedorovej sa prenáša z pokolenia na pokolenie. Dievčatá v krojoch v dvojiciach na čele so slamenou figurínou, rovnako oblečenou do kroja, prechádzajú za spevu dedinou a pred vhodením do miestneho potoka ju vyzlečú a zapália.
Počas priestupných rokov sa za obdobie posledných 95 rokov narodilo 474 východniarov. Okrem narodeninových oslávencov dnes (29. 2.) oslavujú svoje meniny aj Radomírovia. Tento jav, kedy má február o jeden deň navyše, má za cieľ kompenzovať rozdiel medzi solárnym a kalendárnym rokom.
V roku 2024 si môžeme všimnúť zaujímavosť v kalendári – február má 29 dní, čo naznačuje, že ide o priestupný rok. Tento jav, kedy má február o jeden deň navyše, má za cieľ kompenzovať rozdiel medzi solárnym a kalendárnym rokom.
Žiaci a učitelia sa na východnom Slovensku môžu tešiť na zaslúžený oddych. Zatiaľ čo si školy na strednom Slovensku užili jarné prázdniny ako prvé, Košický a Prešovský kraj si voľno užije v závere februára. Poslední si oddych užijú žiaci a pedagógovia na západnom Slovensku.
Ján Pisančin, známy ako Ander z Košíc, ľudový zabávač s 60-ročnou kariérou, ktorého humor je príjemný, láskavý a ľuďmi milovaný, bude mať svoju vlastnú zberateľskú suvenírovú bankovku s hodnotou 0 eur.
V podtatranskej obci Spišské Bystré sa snažia obnoviť tradíciu páračiek, teda párania peria. Kedysi na dedine bolo súčasťou bežného života, ženy a dievčatá sa takto schádzali počas dlhých zimných večerov. Ako pre agentúru SITA vysvetlila Hana Lopušeková, perie potom slúžilo ako výplň do vankúšov a perín, ktoré boli súčasťou výbavy nevesty. Vyrábali sa však z neho napríklad aj masteničky na mastenie pekáčov, s krídlom z husí zase vymetali prach.
S príchodom Popolcovej stredy 14. februára sa začína obdobie Veľkého pôstu, ktoré trvá 40 dní až do Veľkej noci. Toto obdobie je pre kresťanov časom pokory, pokánia a duchovného zamerania, ktoré má za cieľ priblížiť ich k Bohu a pripraviť ich na najväčšie kresťanské sviatky – pripomienku umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista.
Krémeš s bohatou plnkou je klasický dezert, ktorý milujú všetky vekové kategórie. Jeho príprava z lístkového cesta je relatívne jednoduchá a výsledok stojí za to. Tento tradičný krémeš je ideálny na slávnostné príležitosti alebo ako sobotný dezert pre rodinu.
Už o týždeň sa začína Národný týždeň manželstva (NTM), súčasť medzinárodného združenia The Marriage Week International, ktorý sa bude konať od 12. do 18. februára. Tento týždeň má za cieľ oslavovať manželstvo ako cennú hodnotu a propagovať jeho pozitívny vplyv na jednotlivcov aj na spoločnosť.
Hľadáte inšpiráciu na sladké a rýchle pochúťky na sobotu? Nemusíte ďalej hľadať! Toto sú tri jednoduché a rýchle recepty z lístkového cesta, ktoré sa stane vašim najlepším priateľom v kuchyni. Tieto sladké maškrty budú chutiť celej rodine.
Múzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici čaká v tomto roku informačná debarierizácia. Expozície chce viac sprístupniť pre nepočujúcich a ľudí s mentálnym postihnutím, ale aj pre nevidiacich a slabozrakých. Pomôcť v tomto smere majú napríklad videá a virtuálni sprievodcovia s tlmočníkom v posunkovom jazyku, či informačné tabule a iné materiály v Braillovom písme.
Aj na Slovensku si dnes (27. 1.) pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Práve pred 79 rokmi bol oslobodený nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor v Osvienčime.