Výskyt žltačky je na východe najvyšší v týchto 3 okresoch. Takto sa šíri najčastejšie
Na východnom Slovensku sa zhruba od polovice minulého roka začali šíriť prípady infekcie žltačky. Ako informovala PR manažérka prešovskej nemocnice Martina Pavliková, v prešovskej nemocnici bolo doteraz hospitalizovaných okolo 700 pacientov s infekčnou hepatitídou typu A.
Priemerný počet pacientov klesol
Hepatitída typu A, známa aj ako choroba špinavých rúk, alebo ľudovo povedané infekčná žltačka, je vysoko nákazlivé akútne ochorenie, ktoré spôsobuje zápal pečene. Najčastejšie sa šíri neumytými rukami po použití toalety, konzumáciou infikovaných potravín alebo vody či osobným kontaktom s nakazeným. Práve tento typ hepatitídy sa na Slovensku vyskytuje najčastejšie. Inkubačná doba ochorenia je 15 až 50 dní.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na východnom Slovensku pribudli dve nové multifunkčné ihriská. Kde ich nájdete?
„Na oddelení infektológie bolo naraz až 85 pacientov s touto potvrdenou diagnózou hospitalizovaných 4. októbra 2023. Od tohto dátumu síce došlo k ich pozvoľnému poklesu, no aj momentálne sa počet hospitalizovaných pohybuje priemerne okolo 40 až 50 pacientov,“ zhodnotila situáciu epidemiologička Martina Havrilová z Pracoviska hygieny a epidemiológie FNsP J.A. Reimana Prešov.
Výskyt dominuje v týchto okresoch
Liečba hepatitídy je podľa primárky oddelenia infektológie prešovskej nemocnice Adriány Capákovej pomerne jednoduchá, ak ide o typického pacienta, čo je pediatrický pacient bez iných zdravotných komplikácií. „Takí tvoria väčšinu hospitalizovaných pacientov z postihnutých oblastí, aktuálne dominuje výskyt v okresoch Snina, Svidník, Bardejov, sporadicky stále pretrváva ojedinelý výskyt v Prešove. Menší podiel hospitalizovaných tvoria dospelí, často v epidemiologickej súvislosti, napríklad pri výkone povolania,“ uviedla s tým, že nekomplikované vírusové ochorenie liečia vitamínmi a hepatoprotektívami a liečia sa aj pridružené sprievodné príznaky a diagnózy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Humenné investovalo do opráv chodníkov a ciest takmer 1,2 milióna eur
Odporúčaný je kľudový režim aj tri mesiace, vitamíny a nemastná diétu. Priemerná doba nekomplikovanej hepatitídy je 1-2 týždne, počas tejto doby je pacient aj najviac infekčný. V súčasnosti má situácia s výskytom tohto ochorenia klesajúcu tendenciu. Pokles počtu hospitalizovaných pacientov pripisuje Havrilová z Pracoviska hygieny a epidemiológie aj zlepšenému manažmentu očkovania, ako aj lepšej dostupnosti vakcín. Preventívne očkovanie aj očkovanie kontaktov je v kompetencii obvodných lekárov, zabezpečenie plošného očkovania detí z postihnutých oblastí je možné po dohode aj s výjazdovým tímom nemocnice.
Zdroj: SITA (ks)