Memorandom chcú posilniť spoluprácu pri ochrane odídencov
Prešovský samosprávny kraj (PSK) a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) podpísali Memorandum o porozumení, ktorým sformalizovali svoju doterajšiu spoluprácu a zároveň sa zaviazali ju ďalej rozvíjať.
Dokument sa zameriava na ochranu utečencov, žiadateľov o azyl osôb bez štátnej príslušnosti, ale aj zraniteľných skupín obyvateľstva a mládeže. Memorandum nadväzuje na viaceré predchádzajúce aktivity, ktoré boli sústredené najmä na pomoc ukrajinským odídencom. Ako pripomenula hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, v roku 2023 poskytol UNHCR Prešovskému samosprávnemu kraju finančnú pomoc vo výške viac ako 62-tisíc eur, ktorú kraj použil na zabezpečenie nábytku a bielej techniky pre ukrajinských odídencov ubytovaných v internáte SOŠ ekonomiky, hotelierstva a služieb J. Andraščíka v Bardejove. O rok neskôr odovzdala agentúra krajskej samospráve výpočtovú techniku, notebooky, tablety či interaktívne panely pre Spojenú školu T. Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove, kde študuje najviac detí z Ukrajiny.
Memorandum stanovuje desať oblastí spoločného záujmu. Patrí medzi ne ochrana a začleňovanie nútene vysídlených osôb, inklúzia, zdieľanie údajov, komunikácia s miestnymi komunitami, šport, vzdelávanie, zdravotná starostlivosť, sociálne služby či kultúra. „Obe strany sa chcú rovnako sústrediť na mapovanie dostupných možností ubytovania pre týchto občanov a v neposlednom rade na uľahčenie ich prístupu k primeranému ubytovaniu prostredníctvom partnerských organizácií pôsobiacich v PSK,“ uviedla Jeleňová. UNHCR ako agentúra OSN chráni práva a životy ľudí nútených opustiť svoje domovy v dôsledku konfliktov a prenasledovania. Celosvetovo zabezpečuje ich prístup k azylu, možnosti integrácie alebo dobrovoľného návratu do vlasti.
(SITA,ks)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Prešov začína realizovať školenia pre vodičov trolejbusov s vlastnými inštruktormi, priamo v domácich priestoroch. 15.6.2026 dopravca úspešne odštartoval prvý kurz zameraný na vedenie dráhových vozidiel, ktorými sú v prešovských podmienkach práve trolejbusy.
Mesto Prešov dostalo ako prvá samospráva na Slovensku finančnú pokutu za nedôstojné zaobchádzanie s vojnovým hrobom. Dôvodom je opakované umiestňovanie stánkov s občerstvením a alkoholom v areáli Pamätníka vojakom Sovietskej armády. Na prípad, o ktorom dnes (8. júna) informujú na tlačovej konferencii Ochrancovia pamätníkov osloboditeľov, upozornili samotní aktivisti. Tí od primátora žiadajú, aby sankciu zaplatil z vlastného vrecka.
Mesto Prešov úspešne ukončilo rozsiahlu rekonštrukciu Domu smútku na Krátkej ulici pri Hlavnom cintoríne. Ide o najkomplexnejšiu stavebnú obnovu tohto objektu od jeho vybudovania v 70. rokoch minulého storočia.


