Zvýšenie cien vodného a stočného je korekciou minuloročného zlacňovania, s dlhopismi nesúvisí
Úprava cien vodného a stočného je reakciou na minuloročné rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorým výrazne znížil ceny pre Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť (VVS). Toto zníženie by mohlo vodárňam spôsobiť stratu presahujúcu 6 miliónov eur.

Úprava cien vodného a stočného je reakciou na minuloročné rozhodnutie ÚRSO, ktorým výrazne znížil ceny pre VVS. Toto zníženie by mohlo vodárňam spôsobiť stratu presahujúcu 6 miliónov eur. Výplata výnosov z dlhopisov Voda spieva I., je naplánovaná na na začiatok roka 2025. Na náklady VVS v roku 2024, a teda na ceny vodného a stočného v tomto roku nemá žiadny vplyv, uvádza Klub akcionárov VVS.
ÚRSO rozhodol z vlastného podnetu 26. septembra 2023 o znížení maximálnej ceny za výrobu, distribúciu a dodávku pitnej vody, ako aj maximálnej ceny za odvádzanie a čistenie odpadovej vody pre VVS. Tento krok bol motivovaný vývojom cien elektrickej energie na svetových trhoch.
Ak by však ceny vodného a stočného v roku 2024 zostali na zníženej úrovni, VVS by čelila hlbokej finančnej strate. Pri takýchto cenách by výnosy spoločnosti dosiahli 123 245 607 eur, zatiaľ čo náklady by sa vyšplhali na 129 695 607 eur. Tento rozdiel by predstavoval stratu vo výške viac ako 6,4 milióna eur. Generálny riaditeľ Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti Stanislav Prcúch, už v júni počas valného zhromaždenia VVS upozornil na potrebu úpravy cien vodného a stočného.
,,Ak nedôjde k úprave cien vodného a stočného, pri súčasne schválených maximálnych cenách vody teda rozpočtujeme na rok 2024 stratu vo výške 6 450 000 €. Skutočné ekonomicky oprávnené náklady za rok 2023, však vytvárajú možnosť podania cenového návrhu v roku 2024, kde by bol opodstatnený rast cien presahujúci 10 %. V prípade schválenia nového cenového návrhu zo strany URSO aspoň na úrovni rastu okolo 10 % a uplatnení týchto cien v priebehu 2. kvartálu 2024, možno predpokladať vyrovnaný výsledok hospodárenia,“ povedal v tom čase Prcúch.
Výnosy z dlhopisov Voda spieva I. budú vodárne vyplácať svojim akcionárom až v roku 2025, a preto nemôžu byť zahrnuté do oprávnených nákladov na rok 2024. Spojovanie výplaty výnosov z dlhopisov s cenami vodného a stočného v tomto roku je preto z hľadiska Klubu akcionárov VVS neopodstatnené a nelogické. Predstavenstvo a dozorná rada VVS sa už v januári 2024 jednomyseľne dohodli, že náklady spojené s výplatou výnosov z dlhopisov sa nepremietnu do cien vodného a stočného.
„VVS, a.s. vyhlasuje, že v príčinnej súvislosti s Dlhopismi VODA SPIEVA I. a vyplácaným pevným výnosom z dlhopisov vo výške 6% p.a. n e b u d e do oprávnených nákladov v zmysle aktuálne platnej Vyhlášky uplatňovať náklady spojené výplatou výnosov z emisie Dlhopisov VODA SPIEVA I,“ uvádza sa doslovne v uznesení. Obavy zo zvyšovania cien vodného a stočného v súvislosti s výplatou dlhopisov, tak nie sú podľa Klubu akcionárov VVS namieste ani v roku 2024, ani v rokoch nasledujúcich.
Zdroj: TS
Odporúčané články

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.