Takúto udalosť si Stropkovčania nepamätajú. Kvôli požiaru v osade vyhlásili mimoriadnu situáciu (FOTO)
Na území mesta Stropkov platí od stredajšieho (17. 4.) rána mimoriadna situácia. Primátor Stropkova Ondrej Brendza ju vyhlásil v súvislosti s nočným požiarom, ktorý zničil deväť obydlí v rómskej osade na ulici Za jarkom. O strechu nad hlavou prišlo 49 ľudí, z toho 29 detí.
Ako pre agentúru SITA uviedol Brendza, po prijatí informácie o požiari od polície zvolal krízový štáb. „Išli sme do terénu. Zabezpečujeme situáciu a identifikovanie všetkých poškodených, aby sme vedeli prijať opatrenia k adresnej pomoci. Máme zmapovaných aj deväť poškodených obydlí,“ skonštatoval Brendza. Do pomoci sú zapojení miestny Červený kríž, komunitné centrum a terénni sociálni pracovníci.
„Ľuďom zhoreli doklady, lieky, peniaze, šaty. De facto ostali bez všetkého. Čo nezhorelo, je poškodené z dôvodu, že je to zaliate vodou. Dôležité ale je, že nikomu sa nič nestalo a že nedošlo k žiadnemu ublíženiu na zdraví či smrti. Škoda sa bude dať nahradiť a veci opraviť,“ skonštatoval primátor.
V celej lokalite žije podľa Brendzu zhruba 400 ľudí. Ide o nelegálne stavby na nevysporiadaných pozemkoch. Hneď po požiari nikto z evakuovaných obyvateľov nepotreboval pomoc so zabezpečením ubytovania. „Pomáhajú si v tomto navzájom, nebola tam panika. Určite im ale bude treba aj pomoc zo strany mesta. Iné je to u detí, iné u starších či imobilných. Základ je zmapovať situáciu a identifikovať všetkých tak, aby sme mohli prijať adresnú pomoc pre každú skupinu,“ uviedol Brendza.
Dodal, že sú pripravení zabezpečiť pomoc so stravovaním. Terénni pracovníci budú pomáhať pri zabezpečovaní nevyhnutných liekov a asistovať pri vybavovaní dokladov. Vyčlenia aj jednorazovú finančnú výpomoc pre postihnuté rodiny na zabezpečenie najnutnejších vecí.
V súčinnosti s Červeným krížom riešia aj prípadné náhradné ubytovanie. „Múdrejší budeme, keď budeme vedieť, koľkí na to budú odkázaní. Je rozdiel zabezpečovať ubytovanie pre 50 a pre 10 ľudí. Od toho sa všetko odvíja. Zaoberáme sa samozrejme aj dlhodobejšími vecami, teda ako likvidovať následky požiaru a podobne,“ dodal primátor.
Galéria
Takýto požiar tu ešte nemali
Požiar hasičom ohlásili krátko pred pol jednou v noci z utorka (16. 4.) na stredu (17. 4.) S požiarom najskôr bojovalo 14 hasičov so šiestimi kusmi techniky. Pomáhali aj dobrovoľní hasiči z Brezničky, Chotče a Bukoviec. Práce prebiehali aj po ôsmej hodine, keď nová zmena hasičov rozoberala konštrukciu zničených obydlí a zaisťovala skryté ohniská. „Takýto zásah si Stropkov, podľa ich vyjadrenia, nepamätá 25 rokov,“ uzavrel primátor Stropkova.
Pred 12-tou hodinou Brendza agentúru SITA informoval, že celkový počet poškodených, ktorí ostali po požiari bez strechy nad hlavou, je 49. „Z toho je 29 detí a 20 dospelých. Všetci budú dočasne ubytovaní v areáli Základnej školy na Hrnčiarskej ulici. Idú do vykurovaných stanov, ktoré nám dal k dispozícii Slovenský červený kríž zo Svidníka,” skonštatoval primátor. V škole im zabezpečili raňajky a budú mať obed. „Stravovať sa budú v škole. Budú mať zabezpečené jedno teplé jedlo denne,” dodal Brendza s tým, že krízový štáb rozhodne aj o poskytnutí jednorázovej finančnej pomoci.
Zdroj: SITA (ks)
Odporúčané články
Otázka, ktorá vyplýva z odpovedí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o tvrdeniach hlavného kontrolóra mesta Prešov Alexandra Ernsta. Teraz sme podrobili kontrole faktov ďalšie tvrdenia hlavného kontrolóra, o ktorých presviedčal poslancov na mestskom zastupiteľstve dňa 18. septembra 2024. Výsledok je šokujúci. Ani jedno zo zásadných tvrdení, ktoré predložil poslancom a ktoré sme preverili, nie je pravdivé.
Víkendové dni priniesli na cestách Prešovského kraja dva vážne incidenty spôsobené vodičmi pod vplyvom alkoholu. K prvej nehode došlo v sobotu večer (14. septembra 2024) vo Vranove nad Topľou, kde 29-ročný muž zo Strážskeho nerešpektoval svetelnú signalizáciu a nedal prednosť v jazde 23-ročnému vodičovi z miestnej oblasti.
Prešovskí dobrovoľní hasiči v utorok vyrazili na západné Slovensko, aby pomohli pri odstraňovaní následkov povodní. Ich služby napokon využijú priamo v Bratislave. Na pomoc ľuďom zasiahnutým materiálnymi škodami spôsobenými povodňami vytvorilo transparentný účet Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).