Špeciálny darček pre ľudí bez domova. Vytvorili ho žiaci umeleckej školy
Študenti Školy umeleckého priemyslu Prešov pripravili pod vedením svojich vyučujúcich nečakaný mikulášsky darček pre ľudí bez domova. V spoločenskej miestnosti Nízkoprahového denného centra na ulici Pod Táborom v Prešove pre nich vytvorili v priebehu jedného dňa nástenné maľby s prírodnými motívmi, ktoré im spríjemnia prostredia, v ktorom sa zdržujú.
Dielo vytvorili žiaci umeleckej školy
Ako informovala manažérka práce s verejnosťou Gréckokatolíckej charity v Prešove Veronika Futejová, ľudia bez prístrešia, ktorí prespávajú v nocľahárni alebo na ulici, dostali od prešovskej školy špeciálny mikulášsky darček v podobe zútulnenia priestoru, kde trávia väčšiu časť dňa. Darom od školy bol aj materiál použitý na maľbu. Maľovanie spoločenskej miestnosti sa postaralo 16 žiakov umeleckej školy z 2. a 3. ročníka odboru propagačné výtvarníctvo.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Aj tento rok pomôže anjelská kapustnica rodinám v núdzi
„Žiakov sa snažíme zapájať do takýchto akcií, aby si uvedomovali hodnotu toho, čo možno majú, čo ostatní nemajú. Hodnotu toho, čo môžu stratiť a aké je to ťažké potom získať späť. Osobne sa veľmi teším, keď vidím aj prínos toho, že to, v čom ich vzdelávame, má nejaký reálny výstup a môže slúžiť na budovanie dobra,“ priblížila cieľ tejto aktivity z pohľadu školy jej riaditeľka Linda Pločicová.
Maľba bola vytvorená za jeden deň
Podľa riaditeľky realizácia nástenných malieb im trvá zvyčajne týždeň, niekedy dva. V tomto prípade ju však museli vytvoriť za jeden deň. Navrhnutý koncept je jedným súvislým pásmom. Každý študent na svojom zhruba jednom metri štvorcovom vytvoril svoj individuálny návrh. Jednotlivé návrhy s prírodnými motívmi nakoniec spojili. „Vybrali sme žiakov, kde sme usúdili, že sú talentovaní pre túto oblasť nástennej maľby,“ doplnila riaditeľka.
Farebné steny spríjemnili prostredie
Prijímatelia nízkoprahového denného centra mali počas dňa možnosť stráviť čas v budove pobytových sociálnych služieb krízovej intervencie a o prekvapení netušili. O to viac ich zmena bielych stien na farebné steny s motívom potešila. „Teraz sa tu cítim ako doma. Je to tu krajšie ako predtým,“ znela reakcia jedného z prijímateľov prešovskej charity.
Galéria
Zdroj: SITA (ks)
Odporúčané články
Celkovo 15 laureátov si v stredu večer prevzalo v Parku kultúry a oddychu v Prešove ocenenie Srdce na dlani za rok 2024. Slávnostné odovzdávanie ocenení zorganizovalo Prešovské dobrovoľnícke centrum (PDC) ako oslavu dobrovoľníctva a vyzdvihnutie inšpiratívnych skutkov jednotlivcov, skupín, projektov a organizácií, ktoré nezištne prispievajú k rozvoju komunity. Oceňovanie dobrovoľníkov z Prešovského kraja sa konalo už po 23-tí krát.
Prešovská univerzita (PU) v Prešove udelila na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady PU čestný titul doctor honoris causa významnému slovenskému sociológovi, profesorovi Jozefovi Matulníkovi. Vedec a pedagóg výrazným spôsobom prispel k rozvoju sociológie a sociálnej práce na Slovensku a obohatil poznanie v oblastiach sociológie zdravia, rodiny a náboženstva.
Mesto Prešov plánuje pomôcť so zachovaním činnosti Múzea židovskej kultúry v Prešove. Radnica chce prevziať výstavu zbierky judaík z prešovskej synagógy pod vlastnú múzejnú organizáciu, ktorú by vytvorilo. Plán prevzatia prevádzky chce primátor mesta František Oľha dohodnúť s vedením Slovenského národného múzea (SNM), pod ktorú aktuálne múzeum patrí.