UNLP: Chrípková sezóna vrcholí, pribúdajú hospitalizovaní
O vrcholiacej chrípkovej sezóne v týchto dňoch svedčí stav hospitalizovaných pacientov v UNLP Košice s ťažkým priebehom respiračných ochorení. „Aktuálne až dve tretiny hospitalizovaných na našej klinike tvoria pacienti s komplikáciami, ktoré sú spojené s chrípkou. A nie sú to len seniori, ale bežne sa vyskytujú aj pacienti v produktívnom veku okolo 40 rokov,“ potvrdil zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny MUDr. Martin Novotný, PhD.
![UNLP: Chrípková sezóna vrcholí, pribúdajú hospitalizovaní](https://presovdnes.sk/wp-content/uploads/sites/2/2025/02/UNLP-RA43_8776306_5430804.jpg)
Chrípka vôbec nie je banálne ochorenie
Chrípka môže mať veľmi ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a dokonca spôsobiť smrť. „Môže viesť k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania, či zápalovým ochoreniam srdca alebo infarktu,“ uviedol prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie doc. MUDr. Pavol Joppa, PhD.
![ZDROJ: UNLP / doc. MUDr. Pavol Joppa, PhD.](https://presovdnes.sk/wp-content/uploads/sites/2/2025/02/joppa-1024x1024.jpg)
Berme odporúčania odborníkov vážne
Uprostred chrípkovej sezóny v preplnených miestnostiach a ambulanciách sa vo všeobecnosti odporúča nosenie rúška. Dôležité je častejšie umývanie rúk, najmä pred konzumáciou jedla, pravidelné vetranie miestností, otužovanie, prechádzky na čerstvom vzduchu, dostatok spánku, pestrá strava bohatá na vitamíny (pomôže C, D a zinok).
Najúčinnejšou prevenciou vzniku infekcie je očkovanie, znižuje riziko komplikácií
Chrípková sezóna sa na severnej pologuli začína začiatkom októbra a pretrváva približne do začiatku mája. Očkovanie je preto stále aktuálne. „V našom Vakcinačnom centre nie je potrebné sa vopred objednať, podmienkou na zaočkovanie je byť zdravý bez príznakov respiračného ochorenia. V prípade pochybností je v centre lekár, ktorý posúdi zdravotný stav záujemcu o očkovanie. Zároveň je možné zaočkovať sa proti chrípke aj Covidu-19 naraz, čo neprináša pacientovi väčší problém s komplikáciami po očkovaní ako keď sa očkuje oddelene,“ dodal MUDr. Novotný.
![ZDROJ: UNLP / MUDr. Martin Novotný, PhD.](https://kosicednes.sk/wp-content/uploads/2025/02/novotny-683x1024.jpg)
Najčastejšie MÝTY o chrípke a očkovaní objasnil doc. Pavol Joppa:
Chrípka je len trochu silnejšia nádcha. „Ak vírus chrípky dopadne na sliznicu dýchacieho traktu, začne sa množiť a vyvolá na nej zápal. Tento zápal môže vzniknúť na rôznych úrovniach: iba ako nádcha v nose, ale aj zápal v hrdle, prieduškách či v pľúcach.“
Na chrípku si dám antibiotiká a pomôže mi to. „Antibiotiká sú určené na liečbu baktériových infekcií. Chrípka je vírusové ochorenie, na ktoré sú antibiotiká neúčinné. Ľahšie prejavy chrípky stačí liečiť symptomaticky ovplyvniť horúčku a kašeľ. So samotným vírusom si imunitný systém poradí. Ťažšie priebehy chrípky sa liečia antivirotikami.“
Očkovanie proti chrípke vyvolá chrípku. „Očkovacia látka neobsahuje vírus, iba jeho neúplné časti, tzv. antigény. Z očkovacej látky teda nie je možné, aby došlo k množeniu vírusu. Imunitný systém antigény spozná, osvojí si ich, vytvorí pamäťové bunky a pri kontakte s ozajstným vírusom rýchlejšie tvorí protilátky.“
![ZDROJ: UNLP](https://kosicednes.sk/wp-content/uploads/2025/02/graf-chripka-1024x621.jpg)
Ochráňme seba aj blízkych
! V našom Vakcinačnom centre v areáli na Rastislavovej ulici očkujeme proti chrípke a Covidu-19 každý utorok v čase od 8:00 do 12:00 hod. Najbližší termín očkovania je 11. 2. 2025.
Očkovanie proti chrípke je plne hradené poisťovňami.
Slováci zanedbávajú prevenciu
Znepokojujúci je hlboký prepad v zaočkovanosti osôb proti chrípke nad 65 rokov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Rada Európskej únie odporúčajú 75% zaočkovanosť v tejto vekovej kategórii a na Slovensku je zaočkovaných len 15 %. Pritom ide o najrizikovejšiu a najzraniteľnejšiu skupinu, ktorá je náchylná na závažné komplikácie spojené s chrípkou. Krajiny strednej a východnej Európy vykazujú oveľa nižšiu mieru očkovania v porovnaní so západnou Európou. Slovensko je v rebríčku zaočkovanosti na poslednom mieste.
WHO odporúča očkovanie proti chrípke najmä pre tieto rizikové skupiny:
- Tehotné ženy: Očkovanie je bezpečné vo všetkých štádiách tehotenstva a pomáha chrániť matku aj dieťa.
- Starší ľudia nad 59 rokov: Riziko komplikácií z chrípky je u starších ľudí vyššie.
- Deti od 6 mesiacov do 5 rokov: Malé deti sú náchylnejšie na vážne komplikácie.
- Osoby s chronickými ochoreniami: Chrípka môže zhoršiť chronické ochorenie.
- Zdravotnícki pracovníci: Sú v častom kontakte s pacientmi a môžu ľahko šíriť vírus.
- Osoby žijúce v kolektívnych zariadeniach: Napríklad domovy dôchodcov, kde sa vírus môže rýchlo šíriť.
(TS, UNLP)
Odporúčané články
![Thumbnail](https://presovdnes.sk/wp-content/uploads/sites/2/2025/02/UNLP-RA43_8776306_5430804.jpg)
O vrcholiacej chrípkovej sezóne v týchto dňoch svedčí stav hospitalizovaných pacientov v UNLP Košice s ťažkým priebehom respiračných ochorení. „Aktuálne až dve tretiny hospitalizovaných na našej klinike tvoria pacienti s komplikáciami, ktoré sú spojené s chrípkou. A nie sú to len seniori, ale bežne sa vyskytujú aj pacienti v produktívnom veku okolo 40 rokov,“ potvrdil zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny MUDr. Martin Novotný, PhD.
![Thumbnail](https://presovdnes.sk/wp-content/uploads/sites/2/2025/02/Untitled-2_4598336_8543227_7976259_5770512_9882417_4685618_6609808_7255430_9578672.jpg)
Tak teda VVS vyplatila obciam a mestám prvé výnosy z dlhopisov. Hneď z prvej vody autorke tohto komentára napadá niekoľko ľudí, ktorí by mali mať obavu pozrieť sa do zrkadla, či im nenarástli somárske uši. Našli by sa medzi nimi niektorí primátori, kontrolóri, aj ten najvyšší, poslanci mestských zastupiteľstiev až po poslancov parlamentu, o hysterických aktivistkách ani nehovoriac. Výber snov.