Pomoc v boji o život či v kritických situáciách. Policajné autá budú vybavené defibrilátormi
Policajný zbor sa rozhodol investovať do bezpečnosti a zlepšenia pracovných podmienok svojich príslušníkov. Okrem modernizácie vozového parku, ktorá je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, prichádza nový krok v podobe vybavenia viacerých policajných áut automatickými externými defibrilátormi.
Policajti sa často ocitajú v situáciách, kedy dochádza k náhlemu zhoršeniu zdravotného stavu a zástave krvného obehu. Rýchla a adekvátna reakcia je v prípadoch kľúčová a môže rozhodnúť medzi životom a smrťou.
Vozidlá budú vybavené o ďalších 55 kusov AED
„Služobné cestné vozidlá výkonných útvarov PZ tak budú vybavené o ďalších 55 kusov automatických externých defibrilátorov. Určené sú pre policajné hliadky, ktoré sú často na mieste udalosti ako prvé,“ informoval prezident Policajného zboru, plk. Mgr. Ľubomír Solák. Podľa jeho slov bude projekt vybavenia policajných vozidiel defibrilátormi pokračovať postupne a pomalšie z dôvodu finančnej náročnosti. Avšak, ide o investíciu do bezpečnosti a zachraňovania životov, čo nemožno podceniť.
Seriál o správnom používaní AED
Policajný zbor v spolupráci so Záchrannou zdravotnou službou Bratislava plánuje seriál o správnom používaní defibrilátorov v kritických situáciách. Tento seriál bude zverejnený na facebooku, aby sa k verejnosti dostali užitočné informácie o používaní defibrilátorov a ich dôležitosti v záchranných operáciách.
Ako správne použiť automatický externý defibrilátor
Automatické externé defibrilátory sú často umiestnené na verejných miestach, v budovách alebo sú súčasťou zdravotného vybavenia niektorých organizácií. AED určený pre laickú verejnosť je zväčša plnoautomatický. Znamená to, že sám dokáže posúdiť srdcovú činnosť a adekvátne na ňu v spolupráci s obsluhou zareagovať udelením vhodného výboja. Má hlasovú navigáciu a zapína sa automaticky po jeho otvorení. Zároveň počas používania nenechajte elektródy alebo samotné zariadenie prísť do kontaktu s vodou alebo tekutinami.
- Odhaľte hrudník postihnutého a odstráňte akékoľvek oblečenie alebo prekážky, ktoré mohli brániť spojeniu s elektródami.
- Nalepte elektródy na hrudník v súlade s ilustráciou alebo inštrukciami na obale defibrilátora.
- Pred poskytnutím šoku AED automaticky analyzuje srdcový rytmus postihnutého.
- Po analýze vás AED vyzve, aby ste stlačili tlačidlo na poskytnutie šoku.
- Pred poskytnutím šoku sa uistite, že nikto nie je v kontakte s postihnutým, aby sa minimalizovalo riziko zranenia.
- Po poskytnutí šoku pokračujte podľa hlasových pokynov zariadenia a inštrukcií prvej pomoci.
- Pokračujte s poskytovaním KPR (kardiopulmonálna resuscitácia), až kým nepríde odborná lekárska pomoc.
Zdroj: (Polícia Slovenskej republiky, Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky)
Odporúčané články
Otázka, ktorá vyplýva z odpovedí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o tvrdeniach hlavného kontrolóra mesta Prešov Alexandra Ernsta. Teraz sme podrobili kontrole faktov ďalšie tvrdenia hlavného kontrolóra, o ktorých presviedčal poslancov na mestskom zastupiteľstve dňa 18. septembra 2024. Výsledok je šokujúci. Ani jedno zo zásadných tvrdení, ktoré predložil poslancom a ktoré sme preverili, nie je pravdivé.
Víkendové dni priniesli na cestách Prešovského kraja dva vážne incidenty spôsobené vodičmi pod vplyvom alkoholu. K prvej nehode došlo v sobotu večer (14. septembra 2024) vo Vranove nad Topľou, kde 29-ročný muž zo Strážskeho nerešpektoval svetelnú signalizáciu a nedal prednosť v jazde 23-ročnému vodičovi z miestnej oblasti.
Polícia v Kežmarku obvinila 46-ročného Popradčana z trestného činu nebezpečného vyhrážania, ktorého sa mal dopustiť v utorok 3. septembra 2024 podvečer v jednej z popradských obcí.