Mesto rieši problémy nežiaduceho správania na školách. Pomôcť má aj schránka dôvery
Mesto Prešov pracuje na novom metodickom usmernení, ktorého účelom je pokryť oblasť prevencie a riešenia problémov ako šikanovanie a kyberšikanovanie detí a žiakov v školách a školských zariadeniach. Jeho tvorbe má napomôcť aj úzka spolupráca s organizáciami pôsobiacimi v regióne a odborníkmi a odborníčkami z praxe.
Ide o ďalšie z preventívnych opatrení, ktorých cieľom je predchádzať nežiaducemu správaniu medzi žiakmi i v školských kolektívoch, na ktorom samospráva dlhodobo pracuje. Na školách osádza aj schránky dôvery.
Ako informoval hovorca mesta Prešov Michal Hudák, prevencia trestnoprávnej činnosti na školách je dlhodobým projektom, ktorý má pomôcť zabezpečovať bezpečné prostredie na školách, pozitívnu a priateľskú klímu a vytvárať priaznivú atmosféru, ktorá bude spolu s výchovno-vzdelávacím procesom rozvíjať prešovských školákov tak po vedomostnej, ako aj po osobnostnej stránke. „Doba však ukazuje, že nežiaduce správanie na školách neraz tento zámer narúša, preto je viac ako aktuálne takému správaniu predchádzať a v prípade výskytu mať mechanizmy na ich riešenie,“ uviedol Hudák.
K predchádzaniu šikany im pomôže nový materiál
Neoddeliteľnou súčasťou škôl a práce na tomto dlhodobom cieli sú podľa neho školské podporné tímy, ale aj pedagógovia a odborní zamestnanci, ktorí v mnohých prípadoch vedia, ako nežiaducemu správaniu predchádzať, respektíve rozpoznať a riešiť už počiatočné štádiá šikanovania. K tomu im má pomôcť aj materiál, na ktorom aktuálne pracuje oddelenie školstva, mládeže a školský úrad. Na jeho tvorbe sa podieľajú aj odborníci z neziskových organizácií Trojlístok a Ipčko či zástupcovia Úradu práce sociálnych vecí a rodiny a Ministerstva vnútra SR.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Čo sa dialo v Prešove (4. týždeň)
„Zriaďovateľovi záleží na tejto oblasti, preto chce byť aktívny, ústretový a školám nápomocný. Je mimoriadne dôležité, aby táto metodika nezostala len na papieri, ale aby sa reálne dostala do prostredia našich škôl a bola praktickou pomôckou, ktorá zohľadňuje konkrétne problémy a atmosféru v našich prešovských školách,“ uviedla vedúca OŠMaŠÚ Jitka Semivanová.
Schránky dôvery
Zároveň informovala o osádzaní schránok dôvery a mechanizme ich prevádzky na školách. Schránky majú slúžiť na anonymné vhadzovanie podnetov žiakov i zamestnancov škôl, ktorými sa budú na útvare školstva zaoberať v spolupráci s odborníkmi z praxe a každý jeden podnet riešiť. „Schránky budú zabezpečené a osádzané tak, aby sa každý cítil bezpečne, anonymne a mal k celému zámeru – dať si pomôcť – dôveru,“ uviedol Hudák.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: KNIHOMOĽOV pribúda, v Prešovskom kraji navštívilo knižnice vyše POL MILIÓNA čitateľov
Na školách fungujú koordinátori prevencie, psychológ a podporné tímy. Mesto v rámci prevencie nežiadúceho správania a trestnoprávnej činnosti organizuje na školách vo svoje zriaďovateľskej pôsobnosti aj vzdelávania pedagógov, besedy a sedenia so žiakmi, preventívne programy a podobne. Téme sa venovali aj na prvej pracovnej porade s riaditeľmi škôl v tomto kalendárnom roku.
Zdroj. (SITA, ks)
Odporúčané články
Hlavný kontrolór mesta Prešov Alexander Ernst bol nedávno nominovaný na ocenenie Úradnícky čin roka. Ocenenie nezískal. Otázniky vyvoláva objektivita hodnotenia jeho ,,činu“, ako i to, či išlo skutočne o úradnícky čin, alebo skôr o úradnícky prešľap roka.
Polícia Slovenskej republiky vyhlásila pátranie po 16-ročnej Karolíne Berdisovej z Prešova, ktorá bola naposledy videná 8. augusta 2024. Karolína, narodená 14. júla 2008, je nezvestná a jej bezpečnosť môže byť ohrozená.
Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu žiadnu privatizáciu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti neodhalila. Ani skrytú, ani žiadnu inú. Zato odhalila spoločenskú zodpovednosť VVS a jej podporu sociálne slabším skupinám, kultúre a športu. Vyplýva to z protokolu NKÚ.