V Prešovskom kraji školia mentorov a tútorov na pomoc žiakom
Desať stredných škôl Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa zapojilo do programu mentoringu a tútoringu. Vzdelávací program pomáha na stredných školách budovať pozitívne vzťahy. Vďaka národnému projektu funguje v župných školách už 50 vyškolených mentorov a tútorov.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, zapojené školy sa vďaka projektu začali venovať otázkam individuálneho sprevádzania žiaka. Učitelia-mentori posilňujú svoje profesijné kompetencie, žiaci-tútori odovzdávajú skúsenosti mladším zverencom. „Zlepšovanie pozitívnej a priateľskej klímy na školách je veľmi dôležité. Rovnako je dôležité, aby sa noví žiaci v novom prostredí cítili príjemne a aby vnímali, že škole záleží na osobnostnom raste a na individuálnych potrebách všetkých žiakov. Preto považujeme program mentoringu a tútoringu za kľúčový a teší nás, že funguje aj v našich školách,“ zdôraznil predseda PSK Milan Majerský. Dodal, že mentori a tútori už majú za sebou vytvorené prvé plány aktivít ako adaptačné dni pre prvákov, workshopy komunikačných zručností či individuálne sprevádzanie žiaka. „Zároveň vyvíjajú podporné činnosti, ktorými motivujú študentov v ich životnom smerovaní. Prax nám teda ukazuje, že je to program, ktorý jednoznačne patrí do školských lavíc a kabinetov,“ dodal Majerský.
V rámci tútoringových aktivít ide okrem iného o odovzdávanie skúseností a zručností starších žiakov mladším, o pomoc novým študentom pri ich počiatočných krokoch v štúdiu a pri ich adaptácii v novom školskom prostredí, ale i o podporu pozitívneho vzťahu k učeniu či o podporu rozvoja ich osobností. „Jedným z očakávaní, ktoré sa spája so zavedením úlohy mentora na škole, je zvýšenie školskej úspešnosti žiakov a na druhej strane zníženie počtu tých, ktorí odídu zo školy pred ukončením štúdia. Je to tiež zlepšenie duševného zdravia žiakov, podporovanie pocitu ich bezpečnosti a jedinečnosti, ako i pomoc pri zvládaní záťaže a stresu. Sústredia sa tiež na prekonávanie bariér v sociálnom kontakte, čo vnímame ako veľmi potrebnú súčasť vytvárania vľúdneho prostredia na školách,“ dodala projektová manažérka Odboru školstva ÚPSK Ivana Kirkov.
V každej z projektových škôl sa vytvorili päťčlenné mentorské a tútorské tímy zložené z troch pedagogických zamestnancov a dvoch žiakov. Členovia tímov absolvovali počas dvoch mesiacov mentoringový tréning pozostávajúci zo stretnutí s expertmi v danej problematike. V programe učiteľom a žiakom stredných škôl poskytuje podporu odborník v danej oblasti, tzv. supervízor. Projekt sa bude realizovať do decembra 2027 a jeho rozpočet je viac ako 6,5 milióna eur.
Zdroj: (SITA,ks)
Odporúčané články

Mesto Prešov zrekonštruovalo pred letom niekoľko kilometrov mestských chodníkov a ciest, najmä v okolí nového futbalového štadióna. Podľa radnice ide o súčasť dlhodobejšieho plánu obnovy komunikácií, ktorý bol načasovaný aj s ohľadom na európsky futbalový šampionát hráčov do 21 rokov, ktorého bolo mesto jedným z dejísk. Do rozsiahlych opráv investuje mesto viac ako milión eur.

Čitateľská súťaž Kniha roka Prešovského samosprávneho kraja (PSK) vstúpila do ďalšej fázy. Od júna je pre verejnosť otvorené internetové hlasovanie o Cenu verejnosti, v ktorom môžu obyvatelia Prešovského kraja vybrať svojho knižného favorita zo 44 nominovaných titulov. Hlasovanie potrvá do nedele 31. augusta.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa stal historicky prvým slovenským krajom, ktorý nadviazal oficiálnu spoluprácu s francúzskym regiónom Provence-Alpes-Côte d’Azur (PACA). Obe strany spečatili partnerstvo podpisom Dohody o spolupráci, ktorej cieľom je prehĺbenie vzťahov v oblastiach kultúry, vzdelávania, ochrany životného prostredia, cestovného ruchu a pútnického turizmu.