V Štátnej vedeckej knižnici odhalili výstavu vojnových dejín
Oddelenie historických knižničných fondov (OHKF) Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) v Prešove sprístupnilo v priestoroch študovne starých tlačí novú výstavu Prvá svetová vojna v prameňoch a dobovej spisbe, ktorú aj autorsky pripravilo. Pozostáva z panelovej a expozičnej časti. Výstava bude pre verejnosť prístupná do 26. júna 2025 v čase otváracích hodín študovne starých tlačí. Vstup na výstavu je voľný.
Ako informovala projektová manažérka ŠVK Renáta Šmidová, súčasťou výstavy je exkurz do všeobecných dejín, kde sú zobrazené príčiny a predpoklady vzniku prvej svetovej vojny, analýza bojujúcich strán, predstavenie osobností politických a vojenských dejín a najťažšie bojiská na viacerých frontoch. „Cieľom bolo vytvoriť mozaiku predstavujúcu symbiózu veľkých a malých dejín v jednom priestore. Pozornosť je ďalej venovaná úlohe československého odboja a vzniku Československej republiky,“ uviedla jedna z autoriek výstavy Mariana Čentéšová.
Podľa Lucie Němcovej výstava tiež poukazuje na legionársku tradíciu v beletrii prostredníctvom diel priamych účastníkov bojov. „Zo Slovákov Janka Jesenského, Mikuláša Gacka, českú stranu zastupujú Rudolf Medek, František Langer či Josef Kopta,“ konkretizovala Němcová. Regionálny rozmer výstavy osvetľuje situáciu v Prešove cez ukážky dobovej tlače, vládne nariadenia, prípisy a články zo slovenských a miestnych periodík ako Naša zastava a Eperjesi Lapok, a tiež cez kroniky dnešných mestských častí Prešova.
Výstava tiež poukazuje na dejiny knižnej kultúry v meste cez tlače zo známych prešovských tlačiarní, ako Árpád Kósch a Sv. Mikuláš. „Prezentujeme vzácne tlače, ktoré vyšli v období prvej svetovej vojny zo známych prešovských tlačiarní,“ uviedla Mária Ondriová. Návštevníci sa môžu dozvedieť aj o vplyve vojny na zdravotníctvo a školstvo v Prešove cez výročné správy a ročenky miestnych škôl, ktoré pôsobili počas vojnových rokov. „Sprístupnili sme niekoľko výročných správ a ročeniek škôl, ako napríklad Prešovského kolégia Potiského dištriktu, kráľovského katolíckeho gymnázia a ďalších,“ doplnila Gabriela Oľšavská.
Výstava obsahuje aj oficiálne správy o ranených a chorých, zoznamy padlých vojakov a najnovší akvizičný prírastok knižnice, ríšsky zákonník z roku 1914. Zaujímavým exponátom je tiež Emlékalbum – pamätný album z roku 1916, ktorý obsahuje kresby, literárne a publicistické ukážky, dobové fotografie vojnových škôd, stavebných objektov a umeleckých pamiatok.
Zdroj:(SITA,ks)
Odporúčané články
Novým povereným riaditeľom Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) v Prešove sa stal Ľubomír Baláž. Do funkcie štatutárneho orgánu knižnice ho vymenovalo Ministerstvo kultúry SR.
Do evidencie pamätihodností mesta Prešov pribudnú dve nové pamiatky. Podľa schváleného návrhu, ktorý na svojom dnešnom rokovaní schválili prešovskí mestskí poslanci, sa nimi stali hrob s náhrobníkom biskupa Jozefa Gaganca na mestskom cintoríne a tiež vojnový cintorín z prvej svetovej vojny v Prešove.
Desať stredných škôl Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa zapojilo do programu mentoringu a tútoringu. Vzdelávací program pomáha na stredných školách budovať pozitívne vzťahy. Vďaka národnému projektu funguje v župných školách už 50 vyškolených mentorov a tútorov.