Taraba chce zákonom chrániť poľnohospodárov a bojovať proti mimovládkam
Tomáš Taraba tvrdí, že sa zdravý rozum musí vrátiť do zákonov. Riešiť by mali podľa ministra životného prostredia aj to, že Slovensko je dnes najmenej potravinovo sebestačným štátom v Európskej únii. Pritom máme podľa neho najlepšie predpoklady na poľnohospodárstvo.
Problémom slovenskej ornej pôdy je, že už dlhšie ubúda, keďže sú v popredí hlavne záujmy developerov či obchodných reťazcov. Začína sa objavovať aj neochota poľnohospodárov obrábať tieto polia. To spôsobuje spomínanú nízku úroveň potravinovej sebestačnosti.
Na svojom Facebooku zverejnil Taraba fotografiu, na ktorej ukazuje, ako vyzerajú stovky tisíc hektárov poľnohospodárskych pozemkov. V miestach, kde sa má nachádzať obrobená pôda, sady či vinice, sú miesto toho náletové húštiny a kríky. Z toho následne vyplýva degradácia poľnohospodárskej pôdy.
Na zobrazenom území ešte jeden obyvateľ pôdu obrába, avšak po tom, čo mu premnožené divé svine môžu v najbližšom období zožrať celú úrodu, tomu nemusí takto byť aj naďalej. Aj toto prispieva k nízkej potravinovej sebestačnosti. Dostať povolenie na odstránenie podobných drevín trvá na Slovensku v niektorých prípadoch viac ako tri roky.
Proces je totiž podľa Tarabu sabotovaný mimovládnymi organizáciami. Práve tento fakt mal byť impulzom pre zmenu zákona, ktorý by mal v budúcnosti umožniť vyčistenie územia Slovenskej republiky od náletových drevín na lúkach a poľnohospodárskej pôde v zrýchlenom konaní.
Po zmene zákona by mali byť taktiež sankcionovaní tí, ktorí sa o svoje poľnohospodárske pozemky nebudú starať. Vo svojom vyjadrení po stretnutí v Detve s predstaviteľmi poľnohospodárskej komory, uskutočnenom na podporu daného zákona Tomáš Taraba poďakoval všetkým, ktorí živia slovenských obyvateľov a dávajú im chlieb.
Následne dodal, že ako minister životného prostredia je rád, že môže povzbudiť tých, ktorí krajinu tvoria. Nepovažuje ich totiž za nepriateľov životného prostredia, keďže týmto ľuďom pripisuje zásluhu na tom, aké krásne Slovensko bolo a je aj dnes.
Podľa Tarabu je toto spôsobom, akým sa to má robiť. To, čo je lúka, má zostať lúkou, les má byť lesom a rovnako aj poľnohospodárska pôda má ostať poľnohospodárskou pôdou. Tieto priority postavil pred politikov, ktorí nemajú radi poľnohospodárov a podľa jeho názoru nechcú, aby sa Slovensko stalo potravinovo sebestačným štátom.