Zabudol to o sebe povedať? Primátor Prešova je synom privatizéra! Ako je to s podnikaním ich rodiny?
Vraj vybudoval firmu na zelenej lúke. Tak sa vyjadril v minulosti prešovský primátor František Oľha o rodinnej firme, ktorá sa venuje tlačiarenskej činnosti. No je to naozaj tak? Alebo sú pravdivé informácie šíriace sa od pamätníkov, že jeho otec ako funkcionár v časoch vplyvu HZDS výhodne sprivatizoval štátny majetok?
František Oľha starší patril, podľa našich informácií, k významným funkcionárom v okrese v 90-tych rokoch, keď mečiarovské HZDS, ako vládnuca strana, spustila divokú privatizáciu, pri ktorej sa vo “výpredaji” predával štátny majetok. Neskôr to analytici nazvali najväčšou krádežou v histórii Slovenska. Zopár vyvolených sa totiž vtedy privatizáciou štátnych firiem dostalo k astronomickému majetku. Fabriky buď vytunelovali a vytiahli z nich milióny a z utŕžených peňazí si postavili neskorší biznis alebo ich socialistické podniky udržali pri živote a dnes sú z nich vážení podnikatelia s obrovskými firmami. Spriaznené osoby vládnucej strany si totiž vtedy kupovali fungujúce štátne podniky za symbolickú podhodnotenú sumu.
“Počas vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1994 až 1998 sa získalo z privatizácie 167 miliárd slovenských korún, z čoho príjmy pre štát boli 12 miliárd,” uviedol v minulosti bývalý člen vlády Mikuláš Dzurinda a minister financií Ivan Mikloš. No a aby toho nebolo málo, peniaze z malej privatizácie šli na osobitný účet, z ktorého miliardy zmizli. Dlhé roky to vyšetrovala polícia. Materiály zo „zlatých rokov“ boli zrejme skartované.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Vedeniu mesta zaplatia Prešovčania za volebné obdobie vyše 650 000 EUR!
Celé sa to spustilo v novembri 1994 na celonočnom zasadnutí parlamentu, známom ako Noc dlhých nožov, kedy spolok mečiarovských poslancov odhlasoval priamy predaj štátnych podnikov nie cez vládu, ale cez Fond národného majetku (FNM). Aby nikto nepovolaný do toho nos nepchal. Totiž vláda musela o svojej činnosti informovať verejnosť cez médiá, no FNM pracoval bez kontroly. A tak jeho šéfovia rozhodovali o priamych predajoch štátnych podnikov a informovali iba o tom, komu a za koľko, ale nie o tom, aká bola skutočná hodnota podniku, alebo či mal o kúpu záujem aj niekto iný.
Narodený pod šťastnou hviezdou
No a jedným z vyvolených, ktorému bolo dopriate privatizovať, bol aj otec súčasného primátora Prešova. František Oľha starší bol v minulosti krajským šéfom Strany občianskeho porozumenia (SOP) aj zástupcom prednostu okresného úradu. No hlavne bol veľkým kamarátom s mužom, ktorý mal vplyv v FNM a ktorý rozhodoval o tom, komu sa predá štátny majetok za babku. Do jeho štruktúr sa dostal aj Oľha starší. A tak spolu s ďalšími mužmi kúpili prešovské tlačiarne Polygraf. “Pod túto štátnu firmu patril aj závod v Kežmarku, ktorý mal zákazku na tlač Zbierky zákonov, kde sa publikujú právné predpisy. No a to im zabezpečilo pekné príjmy,” povedal pre PREŠOV: DNES náš zdroj blízky Oľhovcom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: (EXKLUZÍVNE FOTO) Majerského luxusná hacienda vyráža dych! MILIÓNOVÉ BÝVANIE POD TATRAMI!
Podľa našich informácií, po čase niekoľkých zamestnancov prepustili a nakoniec spoločnosť predali firme Grafobal veľkopodnikateľa Ivana Kmotríka. No a získané peniaze zrejme investovali aj do rodinnej firmy, ktorou sa dnes Oľhovci pýšia. V predmete podnikania majú, okrem iného, aj polygrafickú výrobu, sadzbu a konečnú úpravu tlačovín. Podľa údajov z portálu finstat.sk vznikla 25. mája 1994 a za ostatných päť rokov každoročne dosahovala tržby okolo 1-milióna eur. Aktuálne je jej generálnym riaditeľom primátorov brat Jaroslav, v predstavenstve pôsobí aj primátorov otec František Oľha starší.
Primátor po nástupe do funkcie formálne ukončil činnosť vo firme. No nedávno bol terčom kritiky, keď rodinnej firme zadal tlačiť pozvánky na slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva v celkovej sume 162 eur. Nepovažoval to za konflikt záujmov, lebo vraj bola firma vybratá na základe prieskumu trhu.
Primátorovi sme poskytli priestor na reakciu cez jeho hovorkyňu. Tá najprv sľúbila reakciu, neskôr z tlačového odboru primátora odpísali, že máme priamo kontaktovať jeho a zaslať mu otázky na jeho mailovú adresu. No odpoveď neprišla ani po niekoľkých dňoch po uzávierke.
(KOMENTÁR)
hun
Galéria
Odporúčané články
Neziskové organizácie hrajú v živote občianskej spoločnosti nenahraditeľnú úlohu. Často poukazujú na nešváry v štátnej správe, či samosprávach, prinášajú spoločenské ocenenia pre ľudí, či organizácie, za významné počiny v oblasti filantropie, kultúry, ochrany prírody atď. Ich miesto je nezastupiteľné a preto ich činnosť podporujú nielen rôzne nadácie zo zahraničia, ale aj samotný štát.