FICOV LIST pre prezidentku: Po podpísaní novely Trestného zákona má pre Čaputovú konkrétny NÁVRH
V stredu 14. februára učinil predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico (Smer-SD) dôležitý krok v procese legislatívnych zmien, keď podpísal novelu Trestného zákona, ktorú následne obratom poslal do Prezidentského paláca.
ÚPRAVY PREMLČACÍCH LEHÔT
V rámci svojej iniciatívy však Fico zaslal prezidentke Zuzane Čaputovej list, v ktorom navrhuje úpravy premlčacích lehôt, pričom ich dĺžku spojuje priamo so závažnosťou trestného činu a súvisiacimi trestnými sadzbami. V liste sa inokedy kritický premiér vyjadruje s plným rešpektom k hlave štátu: “Plne rešpektujem vaše ústavné právo vrátiť Národnej rade (NR) SR zákon s pripomienkami do 15 dní od doručenia schváleného zákona. Pokiaľ sa ho rozhodnete využiť, dovoľujem si vám navrhnúť konkrétne legislatívne riešenie dĺžky premlčacej doby pri násilných trestných činoch,” uvádza Fico.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: PELLEGRINI VÍTA novelu Trestného zákona: Je to krok k nezávislejšiemu súdnictvu
Premiér ďalej naznačuje, že v prípade, ak by prezidentka Čaputová prijala a predložila zákon s navrhovanými úpravami, vláda by poslancov vyzvala, aby sa s nimi stotožnili a zohľadnili ich pri prípadnom opätovnom hlasovaní. Fico však zdôrazňuje, že ak by došlo k rozšíreniu navrhovaných pripomienok, vláda by v spolupráci s Národnou radou našla alternatívne riešenie.
ODBORNÁ TÉMA
Zároveň premiér podčiarkuje, že otázka dĺžky premlčacej doby pri násilných trestných činoch predstavuje pre vládu výsostne odbornú tému, ktorá neovplyvňuje podstatu schválenej novelizácie Trestného zákona.
A ako bude postupovať prezidentka? “Novela mi bola doručená až v stredu (14. 2.), to znamená po šiestich dňoch od schválenia v parlamente, v popoludňajších alebo v podvečerných hodinách. Svoje stanovisko, teda rozhodnutie k tejto veci zaujmem, oznámim zajtra (16. 2.) vo svojom vyhlásení,” poznamenala nám v reakcii.
ROZHODNUTIE PADNE V PIATOK
Novelu Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti schválili poslanci Národnej rady SR minulý týždeň. Legislatíva počíta so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Má takisto dôjsť k viacerým zmenám pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti aj k úprave premlčacích lehôt. Parlament o novele rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.