Dobrovoľníci v Prešove ukázali, že solidarita má silu meniť komunity
Celkovo 15 laureátov si v stredu večer prevzalo v Parku kultúry a oddychu v Prešove ocenenie Srdce na dlani za rok 2024. Slávnostné odovzdávanie ocenení zorganizovalo Prešovské dobrovoľnícke centrum (PDC) ako oslavu dobrovoľníctva a vyzdvihnutie inšpiratívnych skutkov jednotlivcov, skupín, projektov a organizácií, ktoré nezištne prispievajú k rozvoju komunity. Oceňovanie dobrovoľníkov z Prešovského kraja sa konalo už po 23-tí krát.
Ako informovala PR manažérka PDC Eva Švecová, do tohtoročného oceňovania bolo nominovaných 55 dobrovoľníckych príbehov z 11 okresov Prešovského kraja. Osemčlenná nezávislá hodnotiaca komisia posúdila nominácie a udelila ocenenia v ôsmich kategóriách. Celkovo ocenili 15 laureátov, pričom osem z nich postúpilo na národné oceňovanie organizované Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií. „Príbehy ocenených dobrovoľníkov a dobrovoľníčok sú dôkazom, že aj malé skutky môžu priniesť veľké zmeny. Veríme, že ich príklady povzbudia ďalších k aktívnemu zapojeniu do dobrovoľníckej činnosti a prispejú k rozvoju solidarity v našich komunitách,“ uviedla podpredsedníčka PDC a koordinátorka oceňovania Srdce na dlani v Prešovskom kraji Júlia Markovičová.
V kategórii dobrovoľník/dobrovoľníčka pomáhajúci v Prešovskom kraji si ocenenie Srdce na dlani prevzali Jana Jakubkovičová z Ľubotína za nezištnú prácu s deťmi a formovanie mladých ľudí v organizácií eRko a Eva Lenková z Vranova nad Topľou za dlhoročnú dobrovoľnícku činnosť v detskej nemocnici vo Vranove nad Topľou. V kategórii dobrovoľník/dobrovoľníčka pomáhajúci v zahraničí ocenili Vladimíra Benča z Prešova za humanitárne aktivity v krízových oblastiach Ukrajiny v spolupráci so združením Podaj ďalej. V kategórii koordinátor/ka dobrovoľníkov v Prešovskom kraji boli ocenení Veronika Bolešová zo Starej Ľubovne, ktorá v krúžku Mládež Červeného kríža vedie žiakov k dobrovoľníctvu a Helena Zadžorová zo Spišskej Belej, ktorá už viac ako 14 rokov vedie občianske združenie Expression. V kategórii dobrovoľnícka skupina v Prešovskom kraji získali ocenenie dobrovoľníčky programu Tvoj Buddy Mária Blažovská, Adela Nowaková, Lucia Šubová a Silvia Orosová, ktoré pomáhajúi deťom z centier detskej starostlivosti v Prešovskom kraji. Rovnaké ocenenie získal aj Druhý koedukovaný oddiel Veľkých-malých Spišský Hrhov za pomoc okoliu a rozvoj skautskej komunity v Spišskom Hrhove.
V kategórii dobrovoľnícky projekt/program uspel Smeťozber zo Svitu za aktívne čistenie prírody, vzdelávanie verejnosti a šírenie osvety v oblasti ochrany životného prostredia a festival Pomišaj z Prešova za prístup k udržateľnosti a šírenie ekologického povedomia. Kategóriu podpora dobrovoľníctva ovládla Stredná odborná škola dopravná z Prešova za aktívne zapojenie študentov do dobrovoľníctva. Ocenenie v kategórii dlhodobá dobrovoľnícka pomoc si prevzali Helena Vertaľová z Prešova za dlhoročnú dobrovoľnícku činnosť v projekte zameranom na predčasne narodené deti a ich rodiny Pomáhame srdcom a František Solár zo Starej Ľubovne za viac ako 30 rokov dobrovoľníckej činnosti v oblasti športu a komunitného života v meste.
Mimoriadne ocenenie získali Mária Karašinská zo Stropkova za dlhodobú podporu charitatívnych a komunitných aktivít v meste, takisto rodiny, ktoré sa združujú pri Saleziánskom mládežníckom stredisku v Prešove za pomoc chlapcom zo sirotinca z Ľvova na Ukrajine a Juliana Hajduková zo Sabinova za viac ako 40 rokov angažovanosti v ochrane prírody, environmentálnej výchove a rozvoji dobrovoľníctva v Prešovskom kraji. Na národné oceňovanie postúpili vo svojich kategóriách Eva Lenková, Vladimír Benč, Helena Zadžorová, skauti zo Spišského Hrhova, festival Pomišaj, Stredná odborná škola dopravná z Prešova, František Solár a Juliana Hajduková. “Ocenení laureáti, ktorých nominácie boli posunuté na národné oceňovanie, budú zastupovať Prešovský kraj na celoslovenskom podujatí, ktoré sa uskutoční začiatkom roku 2025,” dodala Švecová.
Zdroj: (SITA,ks)
Odporúčané články
Prešovská krajská samospráva pracuje na pokračovaní iniciatívy Svätomariánska púť – Svetlo z východu, zameranej na rozvoj duchovného a kultúrneho turizmu na Slovensku a v Poľsku. Projekt má za cieľ modernizovať pútnické lokality a ponúknuť smart riešenia pre pútnikov a turistov. Svoje podnety k projektu môže do začiatku decembra podávať aj laická verejnosť. Predbežný rozpočet pokračovania projektu je 3,5 milióna eur a realizovať sa má v rokoch 2026 a 2027.
Dominanty mesta Prešov sa v nedeľu 17. novembra sfarbia do purpurovej farby. Stane sa tak v rámci Svetového dňa predčasne narodených detí. Pre tieto deti a rodiny sa v piatok 22. novembra uskutoční aj charitatívny koncert.
Mesto Prešov sa dnes 20. novembra pripája k ďalším ôsmim slovenským mestám, ktoré pri príležitosti osláv Svetového dňa detí osvetlia svoje historické budovy, aby pripomenuli záväzok chrániť práva každého dieťaťa.