Prvá technická škôlka v Prešove prináša deťom nové možnosti vzdelávania
Prešovská Materská škola Zemplínska 2 sa zapojila do projektu technických škôlok. Ide o prvú materskú školu tohto formátu v Prešove, celkovo 40. v rámci Slovenska, ktorá vo svojich priestoroch vytvorila priestor s cieľom vzbudiť u detí záujem o techniku a prírodovedné poznanie.
Ako informoval hovorca mesta Prešov Michal Hudák, projekt s názvom Technické škôlky vychádza z princípov polytechnickej výchovy. Hlavnou myšlienkou projektu je vzbudiť u detí záujem o techniku a prírodovedné poznanie, upevniť celkovú technickú a vedeckú gramotnosť. „U detí dochádza k zlepšeniu schopnosti porozumieť základným poznatkom vedy a techniky pomocou technických aktivít hravou formou, primeranou vekovým možnostiam detí. Projekt zároveň podporuje a rozvíja technické myslenie, tvorivosť, manuálne zručnosti a verbálne schopnosti,“ vysvetli Hudák.
Prvú Technickú škôlku v Prešove otvorili v uplynulých dňoch na Sídlisku Sekčov. Do projektu sa zapojila Materská škola Zemplínska 2. Ide o najstaršiu škôlku na najväčšom prešovskom sídlisku, ktorá vznikla ešte v roku 1984. „Konceptom projektu je oboznamovať deti so základnými vlastnosťami materiálov a možnosťami ich spracovania. Zároveň bádateľskou činnosťou získavajú elementárne prírodovedné poznatky a skúsenosti. Deti si následne vytvoria vlastný projekt, ktorý konzultujú s učiteľom a potom si podľa svojich predstáv, s pomocou učiteľky, samostatne vyrobia funkčný model študovaného technického objektu,“ uviedla riaditeľka MŠ Zemplínska 2 Valéria Kalatovičová.
Na materiálne vybavenie finančne a organizačne prispelo mesto Prešov ako zriaďovateľ materskej školy. Riaditeľka zároveň dodala, že je veľmi dôležité prinášať späť do vzdelávacieho procesu aj manuálne a pracovné predmety a učebne. „Nemyslím si, že je správne snažiť sa všetky zručnosti nahradiť tými digitálnymi. Pre deti je dôležité si vlastnými rukami vyskúšať v podstate základy fyziky, mechaniky alebo napríklad geometrie,“ dodala k projektu Kalatovičová.
Technické škôlky na Slovensku vznikli podľa vzoru v Českej republike. Projekt sa na Slovensku naštartoval v roku 2015, keď sa prvé technické dielničky otvorili v materských školách v Poprade a v Prievidzi. Na Slovensku je v súčasnosti do tohto projektu zapojených 40 materských škôl s celkovým počtom 1250 detí v predškolskom veku.
Zdroj: (SITA,ks)
Odporúčané články
Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Prešove získala nenávratný finančný príspevok z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na modernizáciu a optimalizáciu svojho portálu na uchovávanie a prezentáciu rómskej kultúry.
Mesto Prešov si tento týždeň pripomenie 80. výročie oslobodenia spojeneckými vojskami. Okrem tradičného pietneho aktu pri pamätníku v Južnom parku v centre mesta bude pre verejnosť v piatok 17. januára pripravená aj veľká prehliadka dobovej a súčasnej vojenskej techniky. Mladí aj veľkí si zároveň môžu pozrieť vybavenia policajtov a hasičov.
Prípravy na nadviazanie unikátneho spojenia medzi Prešovskou univerzitou (PU) a posádkou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) vrcholia. Vzdelávací kontakt, ktorý je prvý svojho druhu na Slovensku, umožní študentom stretnúť sa s posádkou ISS počas podujatia Deň vo vesmíre, ktoré sa uskutoční v sobotu 25. januára. Informovala o tom hovorkyňa PU Mária Dudová-Bašistová.