Slovensko nemôže Ukrajine darovať lieky. Mali by sme ich tak nedostatok
Vláda v dôsledku ozbrojeného konfliktu na Ukrajine ešte v máji 2022 schválila poskytnutie humanitárnej pomoci Ukrajine vo forme darovania liekov v hodnote 1,4 milióna eur. Rezort financií túto sumu vyčlenil v štátnom rozpočte a Ministerstvo zdravotníctva SR po vyhodnotení početných žiadostí ukrajinskej strany vypracovalo zoznam liekov.

Rezort zdravotníctva následne oslovil držiteľov povolenia pre veľkodistribúciu liekov s majoritným trhovým podielom na Slovensku so žiadosťou o poskytnutie informácií týkajúcich sa dostupnosti a ceny v rámci prípravných trhových konzultácií na účely prípravy verejného obstarávania liekov.
„Oslovení držitelia informovali Ministerstvo zdravotníctva SR, že z dôvodu aktuálnej úrovne mesačných zásob nie sú spôsobilí ponúknuť dodávku humánnych liekov pre humanitárnu pomoc bez toho, aby neohrozili dostupnosť týchto liekov pre slovenských pacientov a to so zreteľom na fakt, že humanitárnou pomocou nie je možné obmedziť ústavné práva slovenského pacienta,” upozornil rezort zdravotníctva.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ekonomická situácia Košíc je KRITICKÁ. Riešením by mohli byť úsporné opatrenia
Situácia s nedostupnosťou humánnych liekov pretrváva
Situácia v súvislosti s nedostupnosťou humánnych liekov zaradených svojimi charakteristikami do rôznych anatomicko-terapeuticko-chemických skupín pritom podľa ministerstva zdravotníctva aj naďalej pretrváva. „Pri stanovenej premise neohrozenia dodávok liekov pre slovenských pacientov je nutné skonštatovať, že je nemožné nielen naplniť celkový finančný rámec vo výške 1,4 milióna eur, ale ani čiastočne splniť túto úlohu pri parciálnom využití poskytnutého finančného rámca,” dodalo ministerstvo zdravotníctva.
Zdroj: (SITA, dim)
Odporúčané články

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.