Záchranná akcia v Tatrách! Česi uviazli na vrchole Veľkej Svišťovky
Horská záchranná služba (HZS) dôrazne upozorňuje návštevníkov a turistov, že v horách už prevládajú zimné podmienky. Podľa jej informácií sa na chodníkoch vo Vysokých Tatrách nachádza súvislá vrstva nového snehu, ktorý miestami dosahuje výšku 30 až 50 cm.
HZS to uviedla v súvislosti s nočnou záchrannou akciou na Veľkej Svišťovke v Tatrách, na ktorej vrchole uviazla v piatok (17. 11.) dvojica českých turistov.
Akcia bola ukončená pred polnocou
Žiadosť o pomoc pre Čechov prišla v podvečerných hodinách. Turisti zišli z turistického chodníka a uviazli na spomínanom vrchole, pričom boli vystavení silnému vetru so snežením a nedokázali ďalej samostatne pokračovať. Na pomoc im odišlo osem horských záchranárov zo Starého Smokovca. Záchranárom sa dvojicu podarilo nájsť, zateplili ju a poskytli jej teplé nápoje. Následne Čechov evakuovali do Tatranskej Lomnice, kde na vlastnú žiadosť pokračovali samostatne. Záchranná akcia bola ukončená pred polnocou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Tatranský ľadový dóm vám vyrazí dych! Akú stavbu pripomína tento rok? (FOTO)
Horskí záchranári zároveň opäť raz pripomínajú, že s príchodom zimného ročného obdobia sa skracujú dni. Z tohto dôvodu je podľa nich nutné akúkoľvek aktivitu v horách prispôsobiť dennému svetlu a byť vybavený svetelnými zdrojmi. „Zároveň chceme apelovať na návštevníkov hôr, že pokiaľ budú počas pobytu v horách vystavení zlému počasiu, aby prehodnotili možnosť návratu, nakoľko výstup je voliteľný, ale zostup je povinný,“ zdôraznili.
Zdroj: SITA (fa)
Odporúčané články
Autobusovú flotilu Dopravného podniku mesta Prešov čaká zásadná modernizácia. Dopravca v uplynulých dňoch podpísal zmluvy na dodanie 4 ks kĺbových a 9 ks štandardných autobusov. Celková cena za 13 nízkopodlažných vozidiel presahuje 4,6 milióna eur bez DPH.
S príchodom blížiacich sa letných prázdnin sa v Prešove už tradične začína nová sezóna na letných kúpaliskách na Delni, na Sídlisku III a na Solivare. S prešovskou MHD sa cestujúci dostanú na všetky tri miesta pohodlne a bezpečne, pričom im odpadnú aj starosti s parkovaním. DPMP opäť pripravil prehľad liniek MHD, ktoré cestujúci bežne využívajú na dochádzanie do práce, do školy či na nákupy, avšak počas letných mesiacov ponúkajú aj jednoduchý spôsob prepravy na kúpaliská.
Mesto Prešov dostalo ako prvá samospráva na Slovensku finančnú pokutu za nedôstojné zaobchádzanie s vojnovým hrobom. Dôvodom je opakované umiestňovanie stánkov s občerstvením a alkoholom v areáli Pamätníka vojakom Sovietskej armády. Na prípad, o ktorom dnes (8. júna) informujú na tlačovej konferencii Ochrancovia pamätníkov osloboditeľov, upozornili samotní aktivisti. Tí od primátora žiadajú, aby sankciu zaplatil z vlastného vrecka.


