Vo Vysokých Tatrách zaznel obrovský výbuch (FOTO)
Pyrotechnici – záchranári vykonali na turistickom chodníku z Hrebienka na Rainerovu chatu vo Vysokých Tatrách takzvaný usmernený výbuch. O pomoc ich požiadala Správa Tatranského národného parku, zámerom bolo zabezpečiť núdzovú priechodnosť tohto chodníka.
Ako informovala Horská záchranná služba (HZS), vplyvom novembrových daždivých dní sa tam uvoľnili skalné žulové bloky, ktoré dopadli na chodník približne 350 metrov v smere od Hrebienka. Tento celoročne využívaný úsek turistického chodníka je však v súčasnom období pre horských záchranárov hlavnou tepnou pri presune na snežných skútroch v prípade záchranných akcií. Rovnako sa využíva na zásobovanie horských chát v danej lokalite.
Výbuch bol zároveň aj výcvikom
Usmernený výbuch bol zároveň cyklickým precvičením horských záchranárov. Úsek chodníka, ktorý je pre bezpečnosť z dôvodu zosuvu už istý čas uzavretý, počas výcviku kontrolovali príslušníci HZS z Vysokých Tatier. „Približne na pol hodinu bol tiež uzavretý chodník od Bilíkovej chaty smerom k Rainerovej chate. Úlohou horských záchranárov je tiež ľudí v horách chrániť, v tomto prípade aj pred účinkami detonácie a rozletom roztrieštenej horniny,“ priblížila HZS.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: HRÔZOSTRAŠNÁ nehoda na Juhu: Mladé dievča vyťahovali spod električky
Pyrotechnikom záchranárom sa podľa nej podarilo obidva skalné bloky rozpojiť bez poškodenia chodníka a lesného porastu. Urobili tak za pomoci techniky, ktorá maximálne znížila zaťaženie životného prostredia zvukovými emisiami.
Tonuto úseku sa radšej vyhnite
Chodník v lokalite Hrebienka bolo podľa HZS nevyhnutné spriechodniť pre núdzové prípady záchranných akcií. „V zimných podmienkach by sa čas záchrany mohol značne predĺžiť a tým by vo vážnych prípadoch mohol byť život pacienta volajúceho o pomoc, ale i záchranárov, v ohrození,“ vysvetlila. Z dôvodu vlastnej bezpečnosti však horskí záchranári odporúčajú verejnosti danému úseku sa vyhnúť.
Neskoršie odstránenie by bolo náročnejšie
Podľa horských záchranárov sú padajúce skaly v horskom prostredí bežným a nie výnimočným javom. „Odstránením dvoch spadnutých blokov sa nezabráni následnému padaniu skál, ktoré je veľmi pravdepodobné. Ale promptná reakcia a odstránenie vzniknutých bariér zabráni tomu, aby sa na chodníku vytvorila prekážka z nahromadených skalných blokov,” doplnili. Jej následné odstránenie by bolo podľa nich neskôr podstatne náročnejšie na čas, techniku i počet záchranárov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Tatranský ľadový dóm vám vyrazí dych! Akú stavbu pripomína tento rok? (FOTO)
Na precvičení sa zúčastnili:
- dvanásti pyrotechnici záchranárov Horskej záchrannej služby,
- traja príslušníci Kriminalistického a expertízneho ústavu (KEU) Policajného zboru Slovenskej republiky,
- príslušník Správy Tatranského národného parku,
- horskí záchranári z Oblastného strediska Vysoké Tatry.
Galéria
Zdroj: SITA (fa)
Odporúčané články
V stredu (11. septembra 2024) polícia na východnom Slovensku zaznamenala štyri prípady vodičov, ktorí šoférovali pod vplyvom alkoholu.
Ide o jednu z najväčších investícií za desaťročia, vďaka ktorej univerzita zrekonštruuje šesť objektov vzájomne poprepájaných do jedného celku. Po skončení rekonštrukcie sa tak v krajskom meste výrazne zlepší vysokoškolská infraštruktúra a univerzita sa stane atraktívnejšou najmä pre mladých ľudí.
Víkendové dni priniesli na cestách Prešovského kraja dva vážne incidenty spôsobené vodičmi pod vplyvom alkoholu. K prvej nehode došlo v sobotu večer (14. septembra 2024) vo Vranove nad Topľou, kde 29-ročný muž zo Strážskeho nerešpektoval svetelnú signalizáciu a nedal prednosť v jazde 23-ročnému vodičovi z miestnej oblasti.