V poľských školách zakázali domáce úlohy. Pôjde po tomto vzore aj Slovensko?
Rezort školstva v súčasnosti neuvažuje o zvýšení miery regulácie v oblasti domácich úloh. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR pripomenulo, že problematiku domácich úloh neupravuje ani štátny vzdelávací program, ani žiadny legislatívny dokument.

„Je na rozhodnutí školy, podľa jej podmienok a ďalších okolností, či domáce úlohy zadáva alebo nezadáva,” uviedol rezort vo vyjadrení pre agentúru SITA. Podotkol ale, že školy môžu zadávanie domácich úloh upraviť v rámci svojich školských vzdelávacích programov.
MŠVVaM SR dodalo, že podľa legislatívy je „výber a uplatňovanie pedagogických metód, foriem a didaktických prostriedkov právom pedagogického zamestnanca”. To, že nemieni väčšmi regulovať oblasť domácich úloh, rezort zdôvodnil i tým, že podľa viacerých medzinárodných štúdií a poznatkov je vyššia miera autonómie učiteľov a škôl prospešná pre vyššiu kvalitu vzdelávania.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Daňový bonus na dieťa: Prekvapujúce zistenie! Finančná správa kontaktuje 6000 rodičov!
V susednom Poľsku napríklad plánujú od apríla zakázať na základných školách domáce úlohy. Z medializovaných informácií vyplýva, že zákaz by sa neskôr mohol rozšíriť aj na stredné školy. Šéfka poľského rezortu školstva Barbara Nowacká už pred vianočnými sviatkami apelovala na učiteľstvo, aby žiakom nedávalo domáce úlohy na prázdniny, je toho názoru, že deti by mali počas víkendov oddychovať, nie venovať sa úlohám.
Zdroj: SITA (kl)
Odporúčané články

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.