V okrese Poprad POTVRDILI vtáčiu chrípku, odborníci NARIADILI prísne opatrenia
V katastrálnom území obcí Gerlachov a Batizovce v okrese Poprad potvrdili výskyt vtáčej chrípky. Informuje o tom na sociálnej sieti mesto Vysoké Tatry, ktoré upozorňuje, že ide o vysoko nákazlivé ochorenie hydiny a vtáctva.

OPATRENIA PLATIACE AŽ DO ODVOLANIA
Regionálna veterinárna a potravinová správa preto všetkým chovateľom v spomínaných obciach i meste nariadila niekoľko opatrení, ktoré platia až do odvolania.
Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) nariadila konkrétne zabezpečiť zvýšenú biologickú bezpečnosť vo všetkých chovoch hydiny a iných vtákov držaných v zajatí. Chovatelia tiež majú zabezpečiť dezinfekciu pri vstupoch a východoch z priestorov chovu i zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi. Podľa ďalších inštrukcií voda na napájanie nesmie pochádzať zo zásobníkov povrchových vôd prístupných voľne žijúcemu vtáctvu. Akékoľvek príznaky vtáčej chrípky majú chovatelia okamžite nahlásiť na telefónne číslo RVPS správy v Poprade (+421 52 77 222 31).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V košickej ZOO pribudlo nové zvieratko (FOTO)
Zakázané je tiež zhromažďovať hydinu a iné vtáky na veľtrhoch, trhoch či výstavách, ako aj loviť voľne žijúce vtáctvo alebo ho iným spôsobom odoberať z voľnej prírody. Rovnako sa nepovoľuje vypúšťať pernatú zver zo zajatia do voľnej prírody.
ŽIADNY PRIAMY KONTAKT
Podľa RVPS väčšina kmeňov vírusu vtáčej chrípky infikuje iba vtáky. „Niektoré varianty však môžu vyvinúť mutácie, ktoré zvýšia potenciál infikovať aj iné druhy, ako sú napríklad cicavce, a teda aj človek. Ľudia, ktorí sú v blízkom kontakte s infikovanými zvieratami, sú vystavení riziku nákazy,“ upozorňuje. Mali by preto nosiť osobné ochranné prostriedky a vyhýbať sa nechránenému priamemu kontaktu s chorými alebo uhynutými zvieratami, výkalmi, ako aj potenciálne kontaminovaným prostredím. Potrebné je tiež zabrániť tomu, aby domáce zvieratá, ako napríklad mačky či psy, prišli do kontaktu s mŕtvymi alebo chorými zvieratami, a rovnako aj kŕmeniu surovým vtáčím mäsom.
Regionálna správa zároveň potvrdila, že aj napriek výskytu tohto ochorenia je možné konzumovať hydinu a hydinové výrobky uvádzané na trh v Európskej únii ako zvyčajne, pri dodržiavaní správnych hygienických postupov.
(sita, fa)
Odporúčané články

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.