Slovensko odsudzuje teroristické útoky Hamasu a podporuje právo Izraela na sebaobranu
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Miroslav Wlachovský, výrazne vyjadril postoj Slovenska k nedávnym udalostiam na mimoriadnom zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci. Zasadnutie sa konalo v utorok (10. 10.) prostredníctvom videokonferencie a jeho hlavnou témou bola situácia ohľadom útokov hnutia Hamas na Izrael.

Rokovanie členských krajín EÚ
Rokovanie, ktorého sa zúčastnili významní šéfovia diplomacií členských krajín EÚ, bolo naliehavo zvolané vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, Josepom Borrellom. Hlavným dôvodom zvolania tohto mimoriadneho zasadnutia boli nepretržité útoky na Izrael, ktoré súvisia s teroristickým hnutím Hamas z pásma Gazy.
Slovenský minister, Miroslav Wlachovský, jasne vyjadril postoj Slovenska ku konfliktu. V jeho prejave na zasadnutí povedal, že Slovensko dôrazne odsudzuje masívne teroristické útoky Hamasu na Izrael a bezvýhradne podporuje právo Izraela na sebaobranu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Slovensko vyšle do Izraela VLÁDNY ŠPECIÁL (FOTO)
Zločiny Hamasu blokujú mier
Minister Wlachovský nešetril slovami, keď poukázal na hyenistické zločiny Hamasu, ktoré majú okamžitý vplyv na možnosť blokovať mier v regióne. Podľa neho tieto útoky nielen ohrozujú životy a bezpečnosť Izraelčanov a Palestínčanov, ale tiež komplikujú možnosti na rokovania a dialógy, ktoré sú potrebné pre dosiahnutie trvalého mieru.
“Európska únia by mala mať záujem na rýchlej deeskalácii a rokovaniach o prímerí, aby agresia Hamasu nespôsobila vznik širšieho regionálneho konfliktu. Izraelčania aj Palestínčania si zaslúžia žiť v mieri a bezpečí,“ uviedol minister M. Wlachovský vo svojom vystúpení.
Slovensko, podľa šéfa diplomacie, dlhodobo podporuje dvojštátne zriadenie v rámci mierového procesu na Blízkom východe.
Zdroj: (MZV)
Odporúčané články

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.