Červená polárna žiara a zemetrasenie ako predzvesť KONCA SVETA? Odborníci reagujú
Sociálnymi sieťami sa po nedeľňajšom (5. 11.) jedinečnom divadle na nočnej oblohe šíria tvrdenia o konci sveta. Ľudia si spájajú nedávne zemetrasenie a polárnu žiaru červenej farby s katastrofickým scénarom konca sveta. Na šíriaci sa hoax upozorňuje Polícia Slovenskej republiky.
Teóriu má potvrdzovať červená farba
V nedeľu (5. 11.) bolo na Slovensku možné sledovať nevšedný úkaz – polárnu žiaru. Tento úkaz bol intenzívnejší na severe Slovenska, no jedinečné pohľady si mohli vychutnať aj obyvatelia východu. Spolu s týmto jedinečným úkazom sa sociálnymi sieťami začali šíriť dezinformácie, podľa ktorých má byť polárna žiara predzvesťou konca sveta. ,,Tieto teórie má údajne potvrdzovať aj červená farba polárnej žiary,” doplnila Polícia SR na svojom profile.
Okrem polárnej žiary malo koncu sveta nasvedčovať aj októbrové zemetrasenie o sile 5,0 magnitúdy na východnom Slovensku. Otrasy zeme vtedy vystrašili nielen Košičanov, ale aj obyvateľov Prešova, Vranova nad Topľou, Humenného či ďalších miest na východnom Slovensku.
NAPÍSALI SME: Košičania pocítili niekoľkosekundové zemetrasenie
Galéria
Vznik polárnej žiary
Ako uvádza imeteo.sk, polárna žiara vzniká vtedy, keď elektricky nabité častice slnečného vetra, hlavne elektróny ale aj protóny, alfa-častice a niektoré ťažké ióny dopadajú na vrchnú vrstvu atmosféry. Náraz častice spôsobí u molekuly alebo atómu nabudenie zodpovedajúce zmenenej elektrónovej konfigurácii. Elektrón „vyskočí“ na vyššiu energetickú hladinu. Po krátkom čase sa elektrón vráti na pôvodnú hladinu a je vylúčené svetlo. Pokiaľ je elektrón odtrhnutý od atómu alebo molekuly a následne sa do atómu alebo molekuly vráti za uvoľnenia svetla, hovoríme o rekombinácii.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: POLÁRNA ŽIARA na východe! Pozrite si fascinujúce zábery
Výskyt polárnej žiary
Polárne žiary sa na Zemi vyskytujú hlavne v polárnych oblastiach. Ak sa nachádzajú v blízkosti severného pólu, nazývajú sa Aurora borealis, ak v blízkosti južného pólu, tak Aurora australis. Tento fascinujúci jav možno vidieť aj vo vyšších zemepisných šírkach strednej Európy, ale len za mimoriadnych okolností, keď je slnečná aktivita veľmi vysoká a geomagnetická búrka silná. Takéto prípady sú však veľmi zriedkavé a nepravidelné.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Nezmeškajte ďalší ASTRONOMICKÝ úkaz na oblohe!
Od čoho závisí sfarbenie polárnej žiary?
Farba polárnej žiary závisí od výšky a druhu nabudených atómov alebo molekúl v atmosfére. Najčastejšie sa vyskytuje zelená farba. Modrá farba je spôsobená rovnakým procesom, ale vo vyšších vrstvách atmosféry, okolo 60 km. Červená farba je spôsobená stretom elektrónov s protónmi dusíka v nižšej atmosfére, stále však minimálne vo výške 200 km.
Zdroj: imeteo.sk/NM
Odporúčané články
Polícia v Košiciach pátra po nezvestnom 69-ročnom Igorovi Chorvátovi, ktorý bol naposledy videný 8. augusta 2024. Igor Chorvát, štátnej príslušnosti Slovenska, má trvalé bydlisko v Košiciach II.