Rok 2024 je priestupným rokom. Viete, čo by sa stalo, ak by sme nepridali deň navyše?
V roku 2024 si môžeme všimnúť zaujímavosť v kalendári – február má 29 dní, čo naznačuje, že ide o priestupný rok. Tento jav, kedy má február o jeden deň navyše, má za cieľ kompenzovať rozdiel medzi solárnym a kalendárnym rokom.
Čo by sa stalo, ak by sme vo februári nepridali deň navyše?
Portál iMeteo.sk uvádza, že solárny rok, ktorý odzrkadľuje čas potrebný pre obežnú dráhu Zeme okolo Slnka, trvá približne 365,24 dňa, čo je o niečo viac, než počet dní v našom kalendári. Zavedenie priestupného roka nám pomáha udržať kalendár v súlade s ročnými obdobiami, čím zabraňujeme ich postupnému posunu v priebehu času. Keby sme tento dodatočný deň nepridávali, naše kalendárne roky by postupne zaostávali za astronómickým časom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košice by mohli už o dva roky vykurovať mesto geotermálnou energiou
Zaujímavosťou je, že koncept priestupného roka nebol vymyslený v dobe gregoriánskeho kalendára. Jeho pôvod siaha až do obdobia Juliánskeho kalendára, ktorý ustanovil Julius Caesar. ,,V minulosti bol február posledný mesiac roka, ktorého začiatok sa pôvodne oslavoval 1. marca. Napokon tomu zodpovedali aj názvy mesiacov, ktoré sa zachovali dodnes – september bol v skutočnosti siedmy, október ôsmy, november deviaty a december desiaty v roku,” objasňuje iMeteo.sk.
V nadchádzajúcich rokoch sa môžeme tešiť na ďalšie priestupné roky, ako sú 2028, 2032, 2036 a ďalšie, ktoré nám umožnia udržať náš kalendár v rovnováhe.
Zdroj: iMeteo.sk
Odporúčané články
Mestská galéria Caraffka v Prešove ponúka premiérové výstavy dvoch fotografov z východného Slovenska, jubilujúcich päťdesiatnikov Branislava Štefánika a Olivera Ondráša. Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove, spoločným menovateľom oboch fotografických súborov sú emócie. Výstava v priestoroch galérie potrvá do piatka 6. decembra.