Prešovskú nemocnicu chce vláda rekonštruovať. Hovorí sa o stovkách miliónov eur
Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove sa možno dočká obnovy. Vzniknúť by malo zhruba 900 nových lôžok, pričom investícia by sa mala vyšplhať na niekoľko stoviek miliónov eur, oznámil to minister obrany Robert Kaliňák po stredajšom (17. 4.) rokovaním vlády.
„Nemocnica bude formálne zaradená do systému vojenského zdravotníctva, ale na 90 % bude slúžiť pre civilný sektor,“ povedal Kaliňák.
Nová respektíve zrekonštruovaná nemocnica v Prešove by mala byť realitou podľa ministra v čo najkratšej dobe. Termíny si však netrúfal odhadnúť. „Už som príliš starý politik, aby som dával takéto sľuby. Nechceme však, aby to bol špagetový projekt, ktorý sa naťahuje desať, pätnásť rokov,“ podotkol Kaliňák s tým, že celý projekt „bude fakt peklo“. Minister nechcel prezradiť ani približnú výšku investície. „Bude to stáť veľa. Sú to rádovo stovky miliónov,“ dodal Kaliňák, podľa ktorého sa bude celý projekt financovať z rozpočtu ministerstva obrany.
Opozičné KDH víta výstavbu novej nemocnice v Prešove, nerozumie však, prečo ju bude stavať ministerstvo obrany a nie rezort zdravotníctva. „Ak by malo ministerstvo obrany zdroje z NATO, tak by sme rozumeli zámeru vlády, že výstavbu bude mať v gescii rezort obrany. Cieľom novej nemocnice má však byť zdravotná starostlivosť pre 10 % vojakov a zvyšných 90 % bude pre všetkých pacientov. Je to veľký nepomer a ministerstvo zdravotníctva stratí dosah na koncovú nemocnicu v Prešovskom kraji,” vysvetľuje poslanec KDH František Majerský.
Ako doplnila poslankyňa KDH Andrea Turčanová, nemocnica v Prešove je v zlom technickom stave a potrebuje dostatok finančných zdrojov. „Nemocnica je navyše aj jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne. Budeme preto podrobne sledovať ďalšie kroky vlády a to, aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť pre takmer pol milióna pacientov, ktorí ročne nemocnicu v Prešove využijú,” uzavrela.
Zdroj: SITA (zol)
Odporúčané články
Mesto Prešov dostalo ako prvá samospráva na Slovensku finančnú pokutu za nedôstojné zaobchádzanie s vojnovým hrobom. Dôvodom je opakované umiestňovanie stánkov s občerstvením a alkoholom v areáli Pamätníka vojakom Sovietskej armády. Na prípad, o ktorom dnes (8. júna) informujú na tlačovej konferencii Ochrancovia pamätníkov osloboditeľov, upozornili samotní aktivisti. Tí od primátora žiadajú, aby sankciu zaplatil z vlastného vrecka.
Dopravný podnik mesta Prešov začína realizovať školenia pre vodičov trolejbusov s vlastnými inštruktormi, priamo v domácich priestoroch. 15.6.2026 dopravca úspešne odštartoval prvý kurz zameraný na vedenie dráhových vozidiel, ktorými sú v prešovských podmienkach práve trolejbusy.
Mesto Prešov úspešne ukončilo rozsiahlu rekonštrukciu Domu smútku na Krátkej ulici pri Hlavnom cintoríne. Ide o najkomplexnejšiu stavebnú obnovu tohto objektu od jeho vybudovania v 70. rokoch minulého storočia.


