PELLEGRINI VÍTA novelu Trestného zákona: Je to krok k nezávislejšiemu súdnictvu
Koalícia vo štvrtok (8. februára) večer schválila rozsiahlu vládnu novelu Trestného zákona. Jej prijatím sa okrem rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) znížia niektoré trestné sadzby, a to od 15. marca. Za novelu hlasovali všetci zo 78 prítomných poslancov vládnej koalície.
HLASOVANIE STIHLI EŠTE VEČER
Opoziční poslanci ako aj pri predchádzajúcich hlasovaniach o novele vytiahli hlasovacie karty a neprezentovali sa. Národná rada SR zároveň prijala novelu zrýchlene, keďže zákonodarcovia uplynulý mesiac schválili návrh na skrátené legislatívne konanie. Rokovanie o novele Trestného zákona v druhom čítaní bolo obmedzené na 62 hodín. Čas bol rozpočítaný medzi všetky parlamentné politické strany.
Koalícia napokon večer predčasne ukončila rozpravu v treťom čítaní k novele, a to po procedurálnom návrhu predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD).
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Fico dodržal, čo avizoval: Členom vlády stúpnu platy, on sám môže zarobiť až 11-TISÍC EUR mesačne!
Čo prinesie nová zmena? Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR. „Názory občianskej spoločnosti na doterajšie takmer dvadsaťročné fungovanie ÚŠP sa významne líšia. Činnosť ÚŠP v posledných rokoch vzbudila vo verejnosti nebývalý ohlas a neraz je časťou odbornej verejnosti vnímaná ako politická a nesúca prvky svojvôle,” argumentuje v návrhu na rušenie ÚŠP rezort spravodlivosti pod vedením ministra Borisa Suska.
Rezort zároveň zdôraznil, že rušenie ÚŠP nemá vplyv na postavenie jeho prokurátorov, ktorí naďalej ostávajú prokurátormi Generálnej prokuratúry SR a budú na výkon funkcie prokurátora pridelení na jej jednotlivé organizačné zložky. To platí aj pre asistentov prokurátorov, štátnych zamestnancov a zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Zrušenie ÚŠP podľa rezortu spravodlivosti ovplyvní aj prokurátorov Európskej prokuratúry pôsobiacich na Slovensku. Tí budú po novom pôsobiť na generálnej prokuratúre.
HLAS VIDÍ V NOVELE VEĽKÝ PRÍNOS
Koaličná strana Hlas-SD na čele s predsedom a kandidátom na prezidenta Petrom Pellegrinim víta schválenie novely Trestného zákona, ktorá podľa nich približuje slovenské trestné právo k vyspelým európskym krajinám. “Za najdôležitejší prínos novely považujeme dôraz na odškodnenie obetí trestných činov a prevýchovnú úlohu justície. Novela zároveň podľa strany dáva oveľa väčší priestor nezávislým súdom na objektívne posúdenie každého individuálneho prípadu,” uviedol. „Trestné činy proti životu a zdraviu musia byť prísnejšie trestané ako ekonomické a iné trestné činy,” zdôraznil predseda Hlas-SD. Zároveň strana ocenila, že po troch mesiacoch historicky najdlhšej parlamentnej rozpravy o jednom zákone sa národná rada konečne môže venovať skutočným problémom ľudí.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: PROFIL KANDIDÁTOV: Do boja o prezidentské kreslo sa zapojilo 11 mužov
Pokiaľ ide o skrátenie premlčacích lehôt, to sa podľa koaličnej strany týka viacerých trestných činov a vychádza z trestných sadzieb za tieto činy. „Ak by sa v niektorých konkrétnych prípadoch ukázalo, že skrátenie premlčacej lehoty má negatívny dopad na vyšetrovanie týchto skutkov, je strana Hlas pripravená prísť s úpravou príslušného ustanovenia Trestného zákona.