Nie všetci bezdomovci majú záujem o pomoc. Niektorí sa naopak opäť postavia na nohy
Na území Popradu evidujú do 150 bezdomovcov. Podľa primátora mesta Antona Danka ide o vysoké číslo, ale v poslednom období sa nenavyšuje. Skonštatoval to ešte v novembri pri otvorení tamojšej nocľahárne po komplexnej rekonštrukcii. Podľa vedúcej odboru sociálnych služieb na Mestskom úrade v Poprade Petry Závackej mesto vykonáva monitoring ľudí bez domova pravidelne, nie všetci však majú záujem o pomoc. Ako povedala, pre niektorých z nich je niekedy sloboda na lavičke oveľa viac ako teplá posteľ pod strechou aj s pravidlami.
Za dvadsať rokov existencie pomohla nocľaháreň stovkám ľudí v rôznych kritických situáciách a priniesla množstvo príbehov. Viacerí klienti sa odtiaľ posunuli do sociálnych bytov v jej areáli, ale aj do zariadenia pre seniorov či zariadenia opatrovateľskej služby. V tejto súvislosti vedúca sociálneho odboru pripomenula príbeh ženy, ktorej pre problémy s alkoholom odobrali deti a prišla aj o strechu nad hlavou.
Kvôli alkoholu sa jej rozpadlo manželstvo a rodina
„Keď sme videli jej fotku na občianskom preukaze, bola to dáma, veľmi pekná, vyštudovaná. Pre alkohol sa jej však rozpadlo manželstvo, rodina,“ opísala. Dostala sa tak do zariadenia sociálnych služieb. „Vyberala si však partnerov, ktorí ju ťahali na dno. Potom sa rozhodla pre zmenu a my sme jej pomohli sa od nich oslobodiť. Po jednom protialkoholickom liečení sa postavila na vlastné nohy,“ dodala Závacká.
Podľa jej slov dnes táto žena pracuje a má byt. „Aj tento príbeh je pre nás takou motiváciou, a teda, že to ide. Vždy sme boli sklamaní, keď sa človek vrátil k životu na ulici, alkoholu, spadol na dno. No tiež sme si vždy povedali, že ak ten človek chce, aby sme mu pomohli, sme tu na to, aby sme mu podali pomocnú ruku aj na piaty či šiestykrát,“ skonštatovala vedúca sociálneho odboru.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Počas Štedrého dňa prišli na svet štyri bábätká, úrazov bolo vyše 50
Pracovníci v teréne ponúkajú ľudom bez domova možnosť zmeny
Samotné mesto vykonáva podľa Závackej monitoring ľudí bez domova pravidelne, a to prostredníctvom sociálnych pracovníkov priamo v teréne, za účelom poskytnutia pomoci. „Nie je to len o zime. Aj počas leta navštevujeme lokality, v ktorých sa ľudia bez domova zdržiavajú,“ priblížila. Ponúkajú im pomoc aj vo forme prikrývky, potravín a vždy sa ich snažia presvedčiť o možnosti zmeny. „Vieme asi o desiatich takzvaných skalných, ktorých sme sa naučili chápať. Totiž veľmi často nám ľudia volajú, aby sme daného človeka zobrali, nech je v nocľahárni a nežobre. Ale legislatívne nemôžeme nikoho zobrať a pritiahnuť ho sem. Skôr sa ho snažíme presvedčiť,“ vysvetlila vedúca sociálneho odboru.
Jedno takéto presviedčanie podľa jej slov trvalo možno aj tri roky, pričom daná pani je už v sociálnom byte. „Posunula sa, funguje a pracuje. Vždy je to o získaní si dôvery toho človeka, aby sme naozaj podali pomocnú ruku a on sa odrazil. Na druhej strane rešpektujeme tých, ktorí tvrdia, že aj keď tie pravidlá v zariadení nie sú také prísne, ale jednoducho sú. Pre nich je niekedy sloboda na lavičke oveľa viac ako teplá posteľ pod strechou, teplé jedlo a podobne,“ skonštatovala.
Aj verejnosť môže pomôcť
Do pomoci ľuďom bez domova sa však môže zapojiť aj verejnosť. Osobitne počas zimy poskytnutím teplého oblečenia, vankúšov i posteľného prádla. „Dôležité je doniesť takú vec, ktorú by som si sám obliekol. To znamená, aby som nedoniesol niečo špinavé, či napríklad bez zipsu, lebo veď je to pre bezdomovcov,“ opísala Závacká. V nocľahárni tak uvítajú teplé oblečenie, ale chýbajú im aj spomínané vankúše a posteľné prádlo. „Z oblečenia zimné topánky, ponožky, spodné termoprádlo a vetrovky. Nie kabáty, obleky, toto títo ľudia nevyužijú,“ vymenovala vedúca sociálneho odboru.
Alkohol je v zariadení zakázaný
Kapacita nocľahárne sa po tohtoročnej obnove zvýšila na 43 osôb, neslúži len na prenocovanie, je v nepretržitej prevádzke. „Dôvodom je, že tu máme aj ľudí vo vyššom veku. Nie sú to len ľudia v produktívnom veku, ktorí by si mali hľadať prácu, respektíve pracovať alebo byť zapojení do menších obecných služieb,“ vysvetlila vedúca sociálneho odboru popradského mestského úradu.
Zásadnou podmienkou je, že do zariadenia nemôžu chodiť ľudia pod vplyvom alkoholu. Niektorí tak radšej strávia zimu vonku. Závacká doplnila, že aj takýmto ľuďom sa ale snažia pomôcť. „Poskytujeme krízovú intervenciu a závislosť od alkoholu je zdravotný problém. Preto sa snažíme sociálnym poradenstvom riešiť aj túto stránku,” dodala.
Okrem toho pomáhajú s:
- vybavovaním dokladov,
- pomoci v hmotnej núdzi,
- dôchodkami,
- umiestnením do iného typu zariadenia, ako napríklad pre seniorov či špecializovaného zariadenia v prípade diagnostikovaného ochorenia.
Zdroj: (SITA, fa)
Odporúčané články
Mestská galéria Caraffka v Prešove ponúka premiérové výstavy dvoch fotografov z východného Slovenska, jubilujúcich päťdesiatnikov Branislava Štefánika a Olivera Ondráša. Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove, spoločným menovateľom oboch fotografických súborov sú emócie. Výstava v priestoroch galérie potrvá do piatka 6. decembra.