Klebetia, spievajú a spomínajú. Seniorky spod Tatier oživili tradíciu páračiek (VIDEO)
V podtatranskej obci Spišské Bystré sa snažia obnoviť tradíciu páračiek, teda párania peria. Kedysi na dedine bolo súčasťou bežného života, ženy a dievčatá sa takto schádzali počas dlhých zimných večerov. Ako pre agentúru SITA vysvetlila Hana Lopušeková, perie potom slúžilo ako výplň do vankúšov a perín, ktoré boli súčasťou výbavy nevesty. Vyrábali sa však z neho napríklad aj masteničky na mastenie pekáčov, s krídlom z husí zase vymetali prach.
Za myšlienkou oživenia niekdajšieho zvyku sú v Spišskom Bystrom či Kubachoch, ako sa v minulosti obec nazývala, seniorky z miestneho Klubu dôchodcov. „Aj keď v našej dedine už málokto chová husi, podarilo sa nám zorganizovať páranie. Zámerom bolo, aby sa tradičné zvyky udržiavali a aby sme si zaspomínali na časy našich starých materí,“ povedala pre SITA Terézia Lopušeková.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Tradičné pochovávanie basy a tanec pod holým nebom. V Prešove ožijú Fašiangové slávnosti
Zatiaľ takto v tomto roku párali perie dvakrát, pri tom poslednom sa zišlo do dvadsať žien. „Jedna naša členka mala husi a potrebovala popárať, tak sme jej pomohli. Potom sa ozvala ďalšia, ktorá mala perie, a tak pokračujeme,“ doplnila pre SITA Mária Račková.
„Niekedy sa nechodilo do roboty, ženy boli počas zimy doma. A tak sa páralo perie, a to väčšinou v sobotu večer, keď bolo upratané. Ženy poklebetili, poohovárali celú dedinu,“ zaspomínala si s humorom Hana Lopušeková. Keď gazdiná vydávala dcéru, dala jej perinu a vankúš, keď ženila syna, dostal vankúš. Neskôr sa, naopak, páralo každý deň okrem soboty, začalo sa večer a často sa končilo aj o polnoci.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ľadové sochy zaplavili Vysoké Tatry, porotu najviac ohúrili MONGOLI (FOTO)
„Pri páraní sa robili kadejaké fígle, popri práci si ženy rozprávali rôzne príhody, ale aj klebety, kto sa kde a s kým stretáva, kto má čo nové. Tiež si spolu zaspievali,“ dodala Terézia Lopušeková. Podľa jej slov sa ale počas párania jesť nemohlo, aby sa do peria nedostala omrvinka a nezmoľavelo. „Po skončení sa domáca gazdiná zvykla poďakovať pohostením, pripravené boli napríklad pečené buchty, teda pankúšky so slivkovým lekvárom, a k tomu rascový čaj. Nechýbala ani domáca pálenka a koláče. Bol to veselý čas,“ priblížila.
Galéria
Zdroj: SITA (fa)
Odporúčané články
Ľudia, ktorí nemajú možnosť navštíviť počas blížiacich sa sviatkov hroby na prešovských cintorínoch osobne, môžu sviečku zapáliť aj virtuálne. Tým, ktorí hroby navštívia osobne, pripomínajú Technické služby mesta Prešov, a.s. dôležitosť starostlivosti o životné prostredie aj počas sviatkov.
Bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster daroval čitateľom Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zbierku kníh. Tvoria ju jeho vlastné tituly, ktoré bežne nie sú dostupné, ale aj literárne diela, ktoré o ňom napísali iní autori. Knihy, ktoré exprezident dnes odovzdal osobne na pôde Úradu PSK, obohatia knižničný fond krajskej knižnice v Prešove.
Majetkový prevod schátranej budovy na ulici MDŽ, ale aj o rozhodnutie o predaji budovy do rúk Nadácie DEDO, ktorá už roky v Prešove pomáha ľuďom bez domova, čaká na poslancov Mestského zastupiteľstva v Prešove na ich najbližšom 16. rokovaní.