Cirkevné a súkromné zariadenia poradenstva a prevencie budú financované štátom
Cirkevné a súkromné zariadenia poradenstva a prevencie už nebudú financované samosprávami. Ich financovanie prejde na štátny rozpočet. Vyplýva to z vládnej novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, ktorú parlament prijal v skrátenom legislatívnom konaní.

ÚČINNOSŤ NADOBUDNE PLATNOSŤ DŇOM VYHLÁSENIA
Dosiaľ dostávali tieto zariadenia prostriedky na mzdy a prevádzku od obcí či samosprávnych krajov, a to na základe počtu detí, ktorým boli v predošlom roku v danom zariadení poskytnuté služby poradenstva a prevencie. Účinnosť tejto zmeny nadobudne platnosť dňom vyhlásenia. Novelu do parlamentu predložil minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker (Hlas-SD).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Poslanci odignorovali KRITIKOV, občanom schválili daňový bonus na hypotéky
„Podľa návrhu sa neštátne zariadenia majú financovať zo štátneho rozpočtu nielen na základe počtu detí, ktorým bola poskytnutá odborná činnosť, ale aj na základe počtu jednotlivých výkonov odbornej činnosti uskutočnených zariadením poradenstva a prevencie za uplynulý školský rok,” uvádza sa v materiáli. Navrhovaná zmena by mala zaistiť rovnaký model financovania pre všetky zariadenia poradenstva a prevencie, a to bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom.
DRUHÝ KROK NAPĹŇANIA CIEĽA REFORMY
„Schválený zákon má byť prílohou k 4. žiadosti o platbu z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorá sa má podávať 15. decembra 2023. Ak by zákon nebol schválený včas, je ohrozená 4. žiadosť o platbu, a teda štátu hrozia značné hospodárske škody,” uvádza sa v materiáli. Ide o druhý krok napĺňania cieľa Reformy systému poradenstva a prevencie a zabezpečenia systematického zberu dát v oblasti podpory duševného zdravia detí, žiakov a študentov. V prvom kroku sa komplexne menil systém a zariadenia poradenstva a prevencie sa transformovali.
(sita, vr)
Odporúčané články

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.