Čierny deň pre slovenskú opozíciu, v parlamente im neprešiel takmer žiadny zákon
V utorok (27. februára) sa v Národnej rade Slovenskej republiky odohralo viacero hlasovaní, ktoré sa pre opozičné poslanecké kluby Slovensko, Za ľudí a KÚ, ako aj SaS a PS, ukázali ako výrazne neúspešné. Napriek niekoľkým snahám o legislatívne zmeny ostali ich návrhy odmietnuté, čo signalizuje významnú porážku a prekážku v ich snahe ovplyvniť smerovanie krajiny v rôznych oblastiach, od ľudských práv, cez zdravotníctvo, až po justíciu.
ŠTÁTNY SVIATOK IM NEPREŠIEL
Prvým z mnohých neúspechov bola snaha opozície presadiť zavedenie nového štátneho sviatku – Dňa zápasu za ľudské práva, pripadajúceho na 25. marca, kedy je výročie Sviečkovej manifestácie z roku 1988. Tento návrh mal posilniť povedomie o totalitných obdobiach v slovenskej histórii, no parlament ho odmietol.
LEGISLATÍVNE NÁVRHY TAKTIEŽ BEZ ÚSPECHU
Opozícia neuspela ani s návrhom zákona o preukazovaní pôvodu príjmov a majetku a s dvoma novelami rokovacieho poriadku, ktoré mali zlepšiť spoluprácu parlamentu a vlády pri záväzných stanoviskách voči legislatívnym aktom EÚ. Tieto návrhy mali zvýšiť efektivitu boja proti nelegálnemu majetku a zlepšiť legislatívny proces v kontexte EÚ, avšak nenašli dostatočnú podporu.
REFORMA ZDRAVOTNÍCTVA A ODŠKODNENIE STERILIZOVANÝCH OSÔB
V oblasti zdravotníctva poslanci nezískali podporu pre návrhy, ktoré mali upraviť právo maloletých pacientov a rozšíriť okruh subjektov, schopných zamestnávať rezidentov. Nepodarilo sa ani presadiť jednorazové finančné odškodnenie pre osoby sterilizované v rozpore s právom, čo poukazuje na nedostatočnú ochranu niektorých obetí nespravodlivých praktík.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Šutaj Eštok je jednoznačne najväčší GURMÁN medzi ministrami: Na TOMTO si pochutnával v Prahe (FOTO)
Zahraničnopolitická agenda tiež zostala nezmenená, keď Národná rada odmietla odsúdiť vývoz balistických rakiet z KĽDR a ich použitie Ruskom proti Ukrajine. Rovnako, návrhy uznesení odsudzujúce porušovanie základných práv a diskrimináciu, či už v kontexte členstva SR v NATO, alebo v reakcii na medzinárodné konflikty, boli zamietnuté.
PRÁVNE A JUSTIČNÉ REFORMY BEZ PODPORY
Napokon, opoziční poslanci neuspeli ani s návrhmi na úpravu Trestného poriadku, konkrétne paragrafu 363 a disciplinárneho poriadku Najvyššieho správneho súdu SR. Tieto návrhy mali zlepšiť právny rámec a zamedziť zneužívaniu právomocí, no ich zamietnutie udržuje status quo.