ČAPUTOVÁ a PELLEGRINI sa stretli s predstaviteľmi cirkví: Je tu NÁDEJ na zmierenie, vyhlásila prezidentka
Prezidentka Zuzana Čaputová a jej nástupca Peter Pellegrini sa zhodli na tom, že cirkvi a náboženské spoločnosti majú významnú úlohu pri zmierňovaní napätia a formovaní hodnôt v spoločnosti. Po nedávnom útoku na premiéra Fica zdôraznili potrebu analýzy príčin incidentu a návratu k základným hodnotám. Obaja apelovali na predstaviteľov cirkví, aby prispeli k upokojeniu situácie na Slovensku.

SPOLOČNÉ STRETNUTIE
Prezidentka SR Zuzana Čaputová a zvolený prezident Peter Pellegrini zdôraznili kľúčovú úlohu cirkví a náboženských spoločností pri zmierňovaní napätia v spoločnosti. Obaja to uviedli po spoločnom stretnutí v Prezidentskom paláci.
Hlava štátu vyzdvihla význam cirkví a náboženských komunít vo formovaní hodnôt a určovaní spoločenského diskurzu. „Cirkvi a náboženské komunity zohrávajú kľúčovú úlohu vo formovaní hodnôt, v určovaní spoločenského diskurzu a v neposlednom rade aj pri zmierňovaní napätia v spoločnosti,“ uviedla prezidentka.
V súvislosti s nedávnym útokom na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) prezidentka podotkla, že je dôležité analyzovať príčiny tohto incidentu. „Nie preto, aby znovu rozprúdil špirálu útokov na druhých, ale aby každý z nás pochopil svoju úlohu v tom celom a na nej staval svoje nové myšlienky, slová a skutky a aby v sebe prehĺbil súcit,“ vysvetlila.
Peter Pellegrini hovoril o potrebe návratu k základným hodnotám a pravidlám správania. „Tieto dni by nás mali opäť trochu zobudiť a povzbudiť k tomu, aby sme sa vrátili naspäť k našim hodnotám a pravidlám nejakého fungovania a správania,“ zdôraznil zvolený prezident. Pellegrini zároveň požiadal predstaviteľov cirkví, aby vo svojej činnosti apelovali na pokoj a hodnoty. Verí, že zjednocujúce signály sa budú šíriť aj v iných častiach spoločnosti.
Odporúčané články

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.