Bude Turistika v Tatrách pre psíčkarov dostupnejšia?
Nová verzia návštevného poriadku Tatranského národného parku (TANAP) je už na Okresnom úrade v Prešove. Zverejnená by mala byť v dohľadnej dobe. Informoval o tom riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa počas pondelkovej tlačovej besedy v Tatranskej Lomnici. Potvrdil, že v dokumente budú zapracované aj určité ústupky, vrátane tých, ktoré sa týkajú psičkárov.
Nový návštevný poriadok TANAP platí od polovice decembra minulého roka. Verejnosť ho mohla pripomienkovať a ovplyvniť tak jeho podobu do konca marca tohto roka. Správa TANAP-u k nemu dostala viac ako 80 pripomienok. Zaoberala sa nimi pracovná skupina, ktorú zriadilo vedenie národného parku. Tvorili ju zástupcovia Správy TANAP-u, Slovenského horolezeckého spolku JAMES, Národnej asociácie horských vodcov SR, Horskej záchrannej služby a odborníci, ako botanik a zoológ.
Najviac z pripomienok sa podľa hovorkyne národného parku Niny Obžutovej týkalo obmedzenia pohybu so psom, a sezónnej uzávery. Podľa jej slov sa však našli aj irelevantné pripomienky, ktoré sa netýkali územia TANAP, či opakujúce sa. „V prípade psičkárov, ktorí tam mali najviac pripomienok, sa niektoré veci uvoľnili. Také, ktoré boli schodné s ochranou prírody. Rovnako ohľadom horskej turistiky,“ reagoval v pondelok Olexa. Podľa jeho slov by nové znenie návštevného poriadku malo byť zverejnené ešte počas tohto týždňa.
Psičkári napríklad požadovali znížiť počet zakázaných trás pre pohyb so psom na území Tatranského národného parku (TANAP) zo súčasných 65 na zhruba polovicu. Nový návštevný poriadok totiž obmedzil lokality v národnom parku pre vstup so psom či iným zvieraťom. Ako v máji pre agentúru SITA uviedla iniciátorka petície proti platnému obmedzenému pohybu psov v národnom parku Lia Paugsch, pri predkladaní požiadavky psičkári vynechali ťažšie schodné trasy a všetky vrcholy. Rovnako sa podľa jej slov snažili vynechať alpínsky stupeň.
Zdroj: (SITA,fa)
Odporúčané články
Mesto Prešov sa dnes 20. novembra pripája k ďalším ôsmim slovenským mestám, ktoré pri príležitosti osláv Svetového dňa detí osvetlia svoje historické budovy, aby pripomenuli záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Prešovská krajská samospráva pracuje na pokračovaní iniciatívy Svätomariánska púť – Svetlo z východu, zameranej na rozvoj duchovného a kultúrneho turizmu na Slovensku a v Poľsku. Projekt má za cieľ modernizovať pútnické lokality a ponúknuť smart riešenia pre pútnikov a turistov. Svoje podnety k projektu môže do začiatku decembra podávať aj laická verejnosť. Predbežný rozpočet pokračovania projektu je 3,5 milióna eur a realizovať sa má v rokoch 2026 a 2027.
Prešovská Materská škola Zemplínska 2 sa zapojila do projektu technických škôlok. Ide o prvú materskú školu tohto formátu v Prešove, celkovo 40. v rámci Slovenska, ktorá vo svojich priestoroch vytvorila priestor s cieľom vzbudiť u detí záujem o techniku a prírodovedné poznanie.