Ako sa vyhnúť infekčnej žltačke
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove zaznamenáva od minuloročnej jesene zvýšený počet pacientov hospitalizovaných s vírusovou hepatitídou typu A. Až 82 percent z celkového počtu pacientov pochádza z iných okresov, najmä zo Starej Ľubovne, konkrétne z osady Podsadek. Ďalší pacienti sú z okresov Humenné, Bardejov, Stropkov a z osady Jarovnice.
Výskyt tejto vysoko nákazlivej akútnej choroby sa cyklicky mení a zvyšuje každých 10 až 15 rokov. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR bol najvyšší výskyt zaznamenaný v rokoch 2009 a 2010, zatiaľ čo najnižší v roku 2012.
Aktuálne je na oddelení infektológie hospitalizovaných 32 pacientov s hepatitídou typu A, prevažne deti. “Ak je pacient bez iných zdravotných komplikácií, liečba prebieha pomerne jednoducho. Nekomplikované vírusové ochorenie liečime vitamínmi a hepatoprotektívami, liečime tiež pridružené sprievodné príznaky a diagnózy. Odporúčame kľudový režim až tri mesiace, brať vitamíny a dodržiavať nemastnú diétu,” uviedol zástupca nemocnice.
Priemerná doba liečby nekomplikovanej hepatitídy je 1-2 týždne, počas tejto doby je pacient aj najviac infekčný.
Najúčinnejšími zbraňami proti infekčnej žltačke, známej tiež ako choroba špinavých rúk, sú zvýšená hygiena a očkovanie. Preventívne očkovanie aj očkovanie kontaktov je v kompetencii obvodných lekárov. Zabezpečenie plošného očkovania detí z postihnutých oblastí je možné po dohode aj s výjazdovým tímom nemocnice.
Zdroj: (META/Fakultná nemocnica J.A Reimana Prešov)
Odporúčané články
Mestská galéria Caraffka v Prešove ponúka premiérové výstavy dvoch fotografov z východného Slovenska, jubilujúcich päťdesiatnikov Branislava Štefánika a Olivera Ondráša. Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove, spoločným menovateľom oboch fotografických súborov sú emócie. Výstava v priestoroch galérie potrvá do piatka 6. decembra.