Ako na medvede? Informačné tabule v Tatrách vám to povedia
V Tatranskom národnom parku pribudli nové informačné tabule. Návštevníkom radia, ako minimalizovať možnosť stretu s medveďom, či ako reagovať v prípade samotného stretnutia. Nachádzajú sa na viacerých miestach. Informovala o tom dnes (5. 11.) Správa Tatranského národného parku (TANAP).

Umiestnené sú napríklad v Podbanskom, na Štrbskom Plese, Popradskej poľane, v Tatranskej Javorine či na autobusovej zastávke Pod Lesom. Dodržiavanie osvedčených pravidiel podľa ochranárov výrazne zníži možnosť blízkeho stretu a konfliktu s našou najväčšou šelmou.
Informačné tabule radia, ako sa správať v území s výskytom medveďa, ale aj čo robiť, ak návštevníci spozorujú medveďa na väčšiu vzdialenosť a čoho sa vyvarovať, ak sa k nim šelma priblíži. „Nadnesene sa zvykne hovorievať, že o tom, ako človek zareaguje pri stretnutí s medveďom, nerozhoduje on, ale naša najväčšia šelma. V každom prípade je lepšie byť pripravený a mať v malíčku praxou osvedčené pravidlá, ktoré pomôžu výrazne znížiť riziko vzájomného kontaktu,“ uviedli ochranári.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Skvost a technický ZÁZRAK: Táto vyhliadková veža vám vyrazí dych (FOTO)
Rady z tabúľ vám môžu zachrániť život
Na tabuliach nechýbajú ani rady, ktorých by sa mal človek držať vtedy, ak na neho medveď zaútočí. „Hoci takéto prípady sú zriedkavé a príroda sa pozorným návštevníkom oveľa častejšie postará o výnimočný zážitok v podobe príležitosti aspoň na chvíľu pozorovať obyvateľov divočiny v ich prirodzenom prostredí, nie je na škodu osvojiť si tieto zásady ešte skôr, ako sa vyberiete na potulky Tatranským národným parkom,“ uviedla správa najstaršieho národného parku.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Otvorenie sezóny na JAHODNEJ: Termín otvorenia, predpredaj skipasov a aktuálny cenník




Galéria
Odporúčané články

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.