Zomrel gréckokatolícky kňaz Imrich Marinčák, jeden z posledných pamätníkov Prešovského soboru
Vo veku 97 rokov zomrel v pondelok 19. mája gréckokatolícky kňaz Imrich Marinčák, ktorý 28 rokov pôsobil v kňazskej službe. Zádušnú svätú liturgiu s pohrebnými obradmi bude vo štvrtok 22. mája o 10:30 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove sláviť prešovský arcibiskup metropolita Jonáš Maxim. Telesné pozostatky zosnulého budú uložené na cintoríne v Prešove-Solivare. Informoval o tom hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Imrich Marinčák sa narodil 8. júla 1928 vo Fulianke (okres Prešov). Počas 2. svetovej vojny bol deportovaný do koncentračného tábora v Nemecku, odkiaľ sa mu podarilo utiecť. Následne pomáhal partizánom, čo viedlo k jeho opätovnému zajatiu. Po vojne študoval v prešovskom seminári, no počas násilnej likvidácie Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1950 bol internovaný a spolu s ďalšími bohoslovcami, kňazmi a biskupom Vasiľom Hopkom zažil väzenie a sústreďovací tábor. Následne nastúpil na základnú vojenskú službu v pomocných technických práporoch (PTP).
Po prepustení v roku 1953 pracoval v rôznych civilných zamestnaniach, napokon 30 rokov v Poľnohospodárskych stavbách v Prešove. V roku 1968 dokončil teologické štúdiá, ale vysviacka mu bola z politických dôvodov znemožnená. Dlhé roky pôsobil ako kantor v prešovskej katedrále. Kňazskú vysviacku prijal z rúk vtedajšieho arcibiskupa Jána Hirku až v roku 1997 vo veku 68 rokov. Napriek pokročilému veku aktívne slúžil v katedrálnom chráme, najmä ako spovedník.
Otec Imrich Marinčák bol ženatý, so svojou manželkou Zuzanou vychovali tri dcéry. Jeho život bol svedectvom vernosti viere aj v časoch perzekúcie a neslobody. Pri príležitosti 75. výročia tzv. Prešovského soboru poskytol osobné svedectvo o násilnej likvidácií gréckokatolíckej cirkvi v dokumentárnom televíznom magazíne.
Zdroj:(SITA,ks)
Odporúčané články

V súvislosti so začiatkom opravy cesty I/20 na území mesta Prešov a obce Ľubotice upozorňuje polícia na plánovanú stavebnú akciu, ktorá si vyžiada čiastočnú uzávierku.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa stal historicky prvým slovenským krajom, ktorý nadviazal oficiálnu spoluprácu s francúzskym regiónom Provence-Alpes-Côte d’Azur (PACA). Obe strany spečatili partnerstvo podpisom Dohody o spolupráci, ktorej cieľom je prehĺbenie vzťahov v oblastiach kultúry, vzdelávania, ochrany životného prostredia, cestovného ruchu a pútnického turizmu.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) plánuje zefektívniť a skvalitniť svoje elektronické služby prostredníctvom modernizácie integrovaného informačného systému. Projekt v celkovej hodnote viac ako 994-tisíc eur má byť financovaný z nenávratného finančného príspevku Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vo výške 914-tisíc eur a spolufinancovaný vlastnými zdrojmi župy v sume 79 500 eur. Zámer podporili krajskí poslanci na ostatnom rokovaní zastupiteľstva.