Vo fakultnej nemocnici úspešne operovali nádory pečene a pankreasu
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov zaznamenala významný pokrok v oblasti vysoko špecializovanej onkochirurgie. Na chirurgickom oddelení nemocnice úspešne vykonali dva náročné zákroky na pacientoch so zhubnými nádormi pečene a pankreasu. Ide o súčasť rozvoja hepatopankreatobiliárnej (HPB) chirurgie, ktorá sa zameriava na liečbu jedných z najzávažnejších onkologických diagnóz.

Ako informovala PR manažérka prešovskej nemocnice Martina Pavlíková, zhubné nádory pečene a pankreasu sa často prejavia až v pokročilých štádiách, čo výrazne sťažuje ich liečbu. Kľúčová je preto dostupnosť špecializovanej chirurgickej starostlivosti. „Ide o operácie, ktoré si vyžadujú vysokú mieru odbornosti, precízne plánovanie a moderné prístrojové vybavenie,“ zdôraznila Pavlíková.
Prvá operácia sa týkala hepatocelulárneho karcinómu (HCC), ktorý je najčastejším primárnym zhubným nádorom pečene a celosvetovo patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí na rakovinu. Na Slovensku je každoročne diagnostikovaných približne 300 až 400 prípadov so stúpajúcou tendenciou. „U 78-ročného pacienta s HCC sme vykonali anatomickú ľavostrannú hemihepatektómiu, teda odstránenie ľavého laloka pečene,“ uviedol primár oddelenia chirurgie Ján Vaško. Zákrok vykonali glissonským prístupom a pomocou ultrazvukovej technológie, ktorá umožňuje presné odstránenie postihnutého tkaniva so zachovaním funkčnej časti pečene. „Takýto prístup znižuje riziko komplikácií a podporuje rýchlejšie zotavenie pacienta,“ dodal Vaško.
Druhou operáciou bola tzv. RAMPS procedúra, ktorou sa odstraňuje telo a chvost pankreasu spolu so slezinou. Zákrok bol indikovaný u pacientky s neuroendokrinným tumorom, ktorý sa síce vyznačuje pomalším rastom, no často metastázuje do okolia alebo vzdialených orgánov. Chirurgické odstránenie nádorov pečene a pankreasu je podľa nemocnice často jedinou kuratívnou metódou. „Zavedenie takýchto vysoko špecifických výkonov do nášho spektra výkonov a rozvoj HPB chirurgie, dáva našim pacientom väčšie možnosti a šancu na vyliečenie,“ zdôraznila Pavlíková.
Zdroj:(SITA,ks)
Odporúčané články

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) počas bežného pracovného dňa vypraví na cesty takmer 1 600 spojov na 42 linkách. Tie obsluhujú okrem mesta Prešov aj mesto Veľký Šariš a ďalších 11 okolitých obcí, kde žije celkovo viac ako 106-tisíc obyvateľov. Štatistiky ukazujú, že približne každý tretí z nich pravidelne využíva mestskú hromadnú dopravu.

Aktuálne sa stavebné práce zameriavajú najmä na výmenu podložia, asfaltovanie, ako aj úpravy mosta a troch cestných priepustov. Projekt modernizácie takmer 4,7 kilometrov dlhého úseku si vyžiada investíciu vo výške približne 2,4 milióna eur. Financovaný je z Operačného programu Slovensko. Ukončenie prác je naplánované na začiatok roka 2026.

Dopravný podnik mesta Prešov spustil 15.5.2025 komunikačnú kampaň s názvom „Poď na bus, to je tvoja mapka“, zameranú na podporu cestovania v MHD a zvýšenie atraktivity verejnej dopravy. Súčasťou kampane budú vtipné, a zároveň edukačné videá, v ktorých sa objavia tváre obľúbených influencerov a prešovských hercov.