Ukrajinské deti, ktoré sa učia na prešovskej škole, dostali nové notebooky či tablety
Približne 140 detí z Ukrajiny, ktorí sa vzdelávajú v Spojenej škole Tarasa Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove, dostalo novú výpočtovú techniku. Nové notebooky a tablety si prevzali od svojho zriaďovateľa Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Výpočtovú techniku za 51-tisíc eur župe daroval Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, vďaka UNHCR v Košiciach do vybavenia prešovskej školy pribudli programovateľné roboty, interaktívne dotykové panely, podlahy, ako aj zostavy, ktoré poslúžia k oživeniu výučby. Rovnako tak aj tablety a notebooky.
„Podporujeme Slovensko, nevynímajúc ani miestne samosprávy, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v pomoci utečencom. Tento náš dar je výsledkom konkrétnych diskusií s vedením PSK o tom, aké sú potreby, ktoré skutočne podporia región a strednú školu. Práve táto spojená škola je v rámci Slovenska unikátnym príkladom inklúzie detí z iného akademického prostredia do vzdelávacieho procesu. Presnejšie ide o príklad inovácie prostredníctvom interaktívneho hrania, ktoré môže pomôcť riešiť jazykovú bariéru,“ poznamenala vedúca kancelárie UNHCR v Košiciach Oana Curtiss.
Galéria
„Aktuálne je výsledkom našej spolupráce nová technika a je jasné, že najlepšie využitie nájde práve v prešovskej spojenej škole, kde máme najviac ukrajinských žiakov. Vzdelávaním, ktoré im na Slovensku poskytujeme, suplujeme značne zdecimované ukrajinské školstvo a aspoň sčasti im nahrádzame to, čo potrebujú pre svoju budúcnosť,“ dodal predseda PSK Milan Majerský.
Novú výpočtovú techniku budú na škole používať v novozriadenej počítačovej miestnosti a počas výučby. „Táto pomoc je pre žiakov 1. stupňa základnej školy, sú tam moderné učebné pomôcky pre 2. stupeň na rozvoj robotiky. Pre žiakov gymnázia tam sú nové počítačové systémy, ktoré rozšíria možnosti vyučovania informatiky. Dôležité je to najmä preto, pretože sa nám zväčšil počet žiakov okolo 37 percent oproti tomu, čo sme mali. Takže nám to pomôže, aby každý žiak mal vlastné zariadenie, pretože teraz sa učia teoreticky traja na jednom,“ skonštatoval riaditeľ školy Igor Andrejčák.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ministerstvo zvažuje zavedenie zákazu používania telefónov na školách. Aký je dôvod tohto návrhu?
Ide o druhý dar UNHCR pre prešovskú krajskú samosprávu. V roku 2023 bola pomoc zameraná na nákup vybavenia a nábytku, ako aj tzv. bielej techniky pre školský internát pri Strednej odbornej škole ekonomiky, hotelierstva a služieb Jána Andraščíka v Bardejove. Doteraz je tam ubytovaných približne 40 ukrajinských odídencov.
Zdroj: SITA (ks)
Odporúčané články
Desať stredných škôl Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa zapojilo do programu mentoringu a tútoringu. Vzdelávací program pomáha na stredných školách budovať pozitívne vzťahy. Vďaka národnému projektu funguje v župných školách už 50 vyškolených mentorov a tútorov.
Do zimnej údržby ciest v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) sa od začiatku novembra zapojí takmer 500 zamestnancov Správy a údržby ciest PSK s vyše 200 mechanizmami cestárskej techniky. Starať sa budú o viac ako tritisíc kilometrov ciest. Novinkou tohtoročnej sezóny je nielen o niečo nižší počet vodičov a strojníkov, ale aj vytvorených okruhov. Sklady posypového materiálu sú naplnené zhruba na polovicu.
Majetkový prevod schátranej budovy na ulici MDŽ, ale aj o rozhodnutie o predaji budovy do rúk Nadácie DEDO, ktorá už roky v Prešove pomáha ľuďom bez domova, čaká na poslancov Mestského zastupiteľstva v Prešove na ich najbližšom 16. rokovaní.