Štátna vedecká knižnica predstavuje na výstave Ľudovíta Štúra a jeho generáciu
Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Prešove sprístupnila v priestoroch študovne starých tlačí novú výstavu „Ľudovít Štúr a jeho generácia“ Ako informovala projektová manažérska ŠVK Renáta Šmidová, knižnica výstavu autorsky pripravila pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka a 210. výročia narodenia Ľudovíta Štúra.

Výstavu tvorí panelová i expozičná časť. V rámci panelovej časti je vytvorená pomyselná časová os od prelomu 18. a 19. storočia, počnúc osvietenskými reformami a vznikom Katedry reči a literatúry česko-slovenskej na bratislavskom evanjelickom lýceu (1803). Pokračovaním je uzákonenie spisovnej slovenčiny (1843), spor o novú slovenčinu s Jánom Kollárom, názory Slovákov na národnostné usporiadanie v Uhorsku, ako aj revolúciu v rokoch 1848/49 až po hodžovsko-hattalovskú reformu štúrovskej slovenčiny (1852), Memorandum národa slovenského a vznik Matice slovenskej.
V expozičnej časti výstavy sa v rámci dejín knižnej kultúry prezentujú staré tlače – almanachy, poskytujúce publikačný priestor štúrovskej generácii, základné diela Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a Michala Miloslava Hodžu, ale aj výber z beletristickej produkcie štúrovskej generácie v porevolučnom období. V prepojení na vývin spisovného slovenského jazyka sú záujemcom sprístupnené aj gramatiky porevolučného obdobia Radlinského a Hattalu. V súvislosti s mestom Prešov a východoslovenským regiónom je prezentované dielo súputníka romantickej generácie – Jonáša Záborského. „Hoci tieto publikácie nepatria z hľadiska knižnej grafiky a vyhotovenia k najatraktívnejším, položili základy modernej slovenčiny v jej dnešnej podobe,“ uviedla autorka námetu výstavy Lucie Němcová.
O význame štúrovskej generácie svedčia aj faksimilné vydania diel Štúra, Hodžu či opätovné vydávanie diela Hurbana už v prvej polovici 20. storočia. Súčasťou expozičnej časti je aj reflexia vedeckej obce, či už v rámci vydaní tematicky ladených zborníkov alebo kritických edícií súborného diela jednotlivých osobností. Výstava je pre verejnosť voľne prístupná v študovni starých tlačí, v čase otváracích hodín študovne.
Zdroj:(SITA,ks
Odporúčané články

Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa v pondelok 5. mája otvorí širokej verejnosti. V rámci Dňa PSK pripravila krajská samospráva v Prešove bohatý program pre návštevníkov všetkých vekových kategórií, ktorý potrvá od ranných hodín až do večera. Cieľom podujatia je priblížiť verejnosti fungovanie krajskej samosprávy, jej projekty a aktivity.

Výstavba novej vojenskej nemocnice v Prešove pokračuje podľa plánu a nevyskytli sa zatiaľ žiadne problémy. Aktuálne na stavbe ukončujú práce na základnej doske s tým, že už v najbližších týždňoch bude možné vidieť novú nemocnicu rásť. Na kontrolnom dni stavby to uviedol predseda vlády Robert Fico.

Mesto Prešov žiada Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR o zápis územia bývalých Solivarov do registra starých banských diel. Primátor mesta František Oľha v tejto súvislosti upozorňuje, že dlhoročné problémy súvisiace s opustenými soľnými baňami sa zhoršujú a hrozí prepadnutie terénu, pričom ak štátne orgány nebudú konať, bude mesto nútené vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Aktuálne v tejto súvislosti už padlo aj podanie na generálnu prokuratúru.