Slovenská elita v kickboxe sa chystá na šampionát
Kickbox – bojový šport, ktorý by sa mal stať ukážkovým športom olympijských hier. Prezident Slovenského zväzu kickboxu, Prešovčan Jozef Kolozsy, odpovedal na otázky nielen ohľadom blížiaceho sa šampionátu. Predstavil úspechy, vízie a budúcnosť kickboxu, ale hovorili sme aj o tienistej stránke jedného z najdynamickejších športov.

Začnime jednoducho. Aký je rozdiel medzi kickboxom a boxom?
Kickbox kombinuje údery rukami (ako v boxe) s kopmi, preto je komplexnejším bojovým športom. Vznikol v 60. a 70. rokoch ako súboj medzi štýlmi – najmä karate a boxom. Na rozdiel od klasického boxu, kde sú povolené len údery päsťou nad pásom, kickbox umožňuje aj kopy v závislosti od štýlu. Medzinárodne ho zastrešuje organizácia WAKO (Svetová asociácia kickboxerských organizácií), ktorá patrí pod strechu GAISF (Globálna asociácia medzinárodných športových federácií) a uznal ho aj MOV (Medzinárodný olympijský výbor).
Ak čitatelia práve premýšľajú, na aký šport sa dať, prečo by si mali vybrať kickbox?
Lebo učí disciplíne, pohybu, sebaobrane aj rešpektu. Úspešným sa môže stať každý, kto má chuť trénovať a zlepšovať sa. Sú na výber rôzne disciplíny kickboxu. Nie je dôležité, kde sa začína a kedy, ale ako človek vytrvá.
Koľko klubov existuje na Slovensku?
Kickbox sa cvičí po celom Slovensku – máme viac než 40 aktívnych klubov. Sídlo Slovenského zväzu kickboxu je aktuálne v Bratislave. Neznamená to však, že by aktivity boli centralizované – naopak, sme aktívni po celom Slovensku.
Aký je záujem o tento šport v jednotlivých vekových kategóriách?
Kickbox láka všetky vekové kategórie – od detí po veteránov. Najvyšší nárast vidíme v kategóriách 8 až 14 rokov. SZKB investuje do mládežníckych programov, sústredení, školení trénerov a organizácie líg od najnižšieho veku. Naši najmladší súťažiaci majú 6 až 10 rokov a najstarší aktívni pretekári sa zúčastňujú kategórií masters 40+. Kickbox je šport pre všetkých.
Aké sú najväčšie úspechy klubov a reprezentácie?
Slovenský kickbox patrí medzi špičku v Európe. Máme za sebou desiatky medailí z ME, MS a Svetových hier. Reprezentačný tím získal v roku 2023 na ME kadetov a juniorov 23 medailí, fantastický seniorský titul majsterky Európy Lucie Tessier Feckovej a postup dvoch pretekárok Lucie Cmárovej a Michaeli Goralczykovej na Svetové hry do Číny.
Kluby ako Akadémia bojových športov Tyrnavia, GUARD Steel Trans klub kickbox Košice a Panter Prešov, patria medzi najúspešnejšie. Náš klub Panter Prešov patrí už dlhodobo medzi najúspešnejšie a za posledných 15 rokov prispel do zbierky viac ako 50 medailami z MS a ME.
Šampionát je už za rohom – kde a kedy sa bude konať?
Už o niekoľko týždňov nás čakajú Majstrovstvá Európy kadetov a juniorov, ktoré sa budú konať v Taliansku (Lido di Jesolo) v septembri 2025. Slovensko vyšle silnú výpravu s cieľom potvrdiť miesto medzi elitou.
Ako prebiehajú prípravy slovenských reprezentantov na nadchádzajúce majstrovstvá? Ktorí športovci sú považovaní za najväčšie nádeje na medaily?
Príprava prebieha na viacerých úrovniach – klubovej aj centrálnej. Vrcholom je spoločný reprezentačný kemp v X-BIONIC centre v Šamoríne, kde sa dolaďuje forma. Medailové nádeje predstavujú napríklad Alexandra Tamášová, Michal Janák, Adam Mirga, Artem Luchyk – všetci majú skúsenosti z medzinárodných turnajov.
Aké ciele si SZKB stanovil na tieto šampionáty?
Našim cieľom je prekonať minuloročnú bilanciu 6 zlatých, 5 strieborných a 7 bronzových. Chceme sa dostať medzi 15 najúspešnejších krajín Európy. Zároveň kladieme dôraz na férovosť, tímového ducha a dlhodobú formu.
Ako hodnotíte aktuálnu formu a pripravenosť našich kickboxerov v porovnaní s medzinárodnou konkurenciou?
Svet sa posúva, ale naši športovci držia krok – najmä v light contact a kick light patríme medzi technicky najlepšie pripravených. Vďaka systematickej príprave, kvalitným trénerom a rastúcej podpore dokážeme konkurovať aj krajinám ako Taliansko, Turecko či Maďarsko.
Zastihli sme Vás na sústredení. Kde sa nachádzate a v akom počte?
Nachádzame sa na spoločnom Česko-slovenskom kempe, kde je viac ako 70 športovcov. Tréningový program zahŕňa techniku, sparingy, mentálnu prípravu aj regeneráciu. Spolupráca s českými klubmi nám pomáha rozširovať pohľad na medzinárodnú úroveň.
V roku 2022 prebehla médiami kauza trénera Martina Zavorala. Môžete v skratke vysvetliť, čo sa stalo a čo sa po nej zmenilo?
Kauza trénera Martina Zavorala bola mementom. V roku 2022 bol v Českej republike odsúdený na tri roky väzenia za znásilnenie a sexuálne nátlaky na neplnoleté športovkyne, spolu s päťročným zákazom práce s osobami mladšími ako 18 rokov. Napriek tomu ho bývalý prezident Slovenského zväzu kickboxu (SZKB) nominoval ako trénera slovenskej výpravy na Svetové hry v Birminghame 2022, a to bez vedomia ostatných členov zväzu.
Zo škandálu vyplynula nová filozofia vedenia zväzu, ktorá kladie dôraz na nominácie výlučne z preverených radov. Zväz zaviedol prísnejší výberový systém, zintenzívnil preškoľovanie trénerov a začal spolupracovať s odborníkmi na prevenciu a športovú psychológiu. Transparentnosť a dôvera sa stali základnými piliermi fungovania SZKB.
Čo Vás najviac motivuje v práci?
Najviac ma motivuje energia detí a mladých ľudí, ktorí si vďaka kickboxu budujú sebadôveru a disciplínu. Za najpamätnejší moment považujem zlato z MS 2021 Mareka Karlíka, ktorý tretíkrát po sebe obhájil titul majstra sveta a stal sa tak najúspešnejším kickboxerom na Slovensku.
Aké máte vízie do budúcnosti?
Chceme pokračovať v modernizácii systému prípravy reprezentácie, rozširovať tréningové centrá a vytvárať podmienky na rast talentov. Chceme, aby kickbox nebol vnímaný len ako „bojový šport“, ale aj ako nástroj výchovy mládeže, budovania disciplíny, sebadôvery a rešpektu. To by sme chceli dosiahnuť cez rôzne školské programy spolupráce s centrami pre deti a mládež.
Spolupracujete s viacerými inštitúciami. Dostali by sa naše talenty tak vysoko aj bez ich podpory?
Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporujú – od klubových sponzorov po štátne inštitúcie (Ministerstvo cestovného ruchu a športu). Bez nich by sme nemohli zabezpečiť kvalitné podmienky. Veríme, že kickbox bude čoskoro plnohodnotnou súčasťou olympijských hier – v roku 2032 by sa už mohol objaviť ako ukážkový šport. Dlho sme na to čakali a teraz nastáva čas, aby sme to využili naplno.
Galéria



Odporúčané články

Kickbox – bojový šport, ktorý by sa mal stať ukážkovým športom olympijských hier. Prezident Slovenského zväzu kickboxu, Prešovčan Jozef Kolozsy, odpovedal na otázky nielen ohľadom blížiaceho sa šampionátu. Predstavil úspechy, vízie a budúcnosť kickboxu, ale hovorili sme aj o tienistej stránke jedného z najdynamickejších športov.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) má ambíciu rozvíjať inovačné ekosystémy a podporovať sociálne inovácie vo svojom území. V rámci pripravovaného projektu s názvom To sa dá plánuje, spoločne s partnermi, riešiť najmä rovnosť prístupu k príležitostiam pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva. Projekt má byť financovaný z Programu Slovensko prostredníctvom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Pre kraj predstavuje rozpočet sumu 325-tisíc eur.

Po deviatich dňoch od ničivej veternej smršti, ktorá zasiahla mesto Prešov 7. júla, došlo včera, v stredu 16. júla 2025 o 12:00, k oficiálnemu odvolaniu mimoriadnej situácie. Rozhodnutie vydal primátor František Oľha na základe vyhodnotenia stavu bezpečnosti v meste.