Školy z Prešovského kraja ocenili za angažovanosť
Dve školy z Prešovského kraja sa stali laureátmi národného oceňovania Angažovaná škola 2024, z ktorého si odniesli zlatú značku. Školy v Tulčíku a Vikartovciach uspeli spomedzi 45 prihlásených škôl z celého Slovenska. Za svoju angažovanosť v dobrovoľníckych projektoch získali značku Angažovaná škola aj ďalšie štyri školy z kraja. Informovala o tom PR manažérka Prešovského dobrovoľníckeho centra (PDC) Eva Švecová.

Národné oceňovanie Angažovaná škola 2024 je súčasťou medzinárodného ocenenia v regióne strednej a východnej Európy pod názvom Regional Service Learning Award. Spomedzi 45 prihlásených škôl z celého Slovenska vybrala odborná komisia 28 finalistov, z ktorých napokon ocenili päť víťazných projektov. Patrili medzi nich aj dve školy z Prešovského kraja. Základná škola s materskou školou Tulčík (okres Prešov) získala ocenenie za svoj projekt Krajšia a čistejšia obec, ktorý sa zameriaval na ochranu a rozvoj životného prostredia v okolí školy. „Tento projekt si vyslúžil zlatú značku Angažovaná škola v kategórii Základná škola,“ konkretizovala Švecová. Zlatú značku v kategórii Materská škola získala Základná škola s materskou školou Vikartovce (okres Poprad). Ocenili ju za projekt Miniles, ktorý mal za cieľ vzbudiť u detí záujem o prírodu a podporiť ich vzťah k ochrane životného prostredia.
Okrem víťazov získali značku Angažovaná škola aj ďalšie školy z Prešovského kraja, a to za ich príkladnú angažovanosť v dobrovoľníckych projektoch a prácu pre komunitu. Odniesli si ju Gymnázium Terézie Vansovej zo Starej Ľubovne, ZŠ Ľubotice (okres Prešov), CZŠ sv. Petra a Pavla Stropkov a Gymnázium Lipany (okres Sabinov). Oceňovanie prináša uznanie školám, ktoré sa aktívne zapájajú do výchovy k dobrovoľníctvu a zlepšujú svoje okolie. „Ocenenie Angažovaná škola je dôležité, pretože ukazuje, ako sa školy dokážu angažovať vo svojom prostredí a podporovať u detí zmysel pre komunitu a zodpovednosť. Vidieť, ako študenti pracujú na projektoch, ktoré menia ich okolie k lepšiemu, je naozaj inšpirujúce,“ uviedla koordinátorka a lektorka inovačného vzdelávania Service Learning z Prešovského dobrovoľníckeho centra Alexandra Rusňáková.
Zdroj:(SITA,ks)
Odporúčané články

Oddelenie historických knižničných fondov Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) v Prešove pripravilo v nových priestoroch Galérie Bibliotéky tematicky ladenú výstavu zameranú na prezentáciu knižného daru, ktorý sa do fondu knižnice dostal v minulom roku.

Mesto Prešov v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže (NIVAM) spustilo novú iniciatívu s názvom Kabinet podporného tímu, ktorá má za cieľ zlepšiť vzdelávacie prostredie a podporu žiakov.

Takmer štyri desiatky riaditeľov a výchovných poradcov z rôznych častí východného Slovenska prijali pozvanie na stretnutie s vedením Prešovskej univerzity (PU) v Prešove. Hlavnou témou stretnutia bolo hľadanie spôsobov vzájomnej pomoci a motivácie mladých k vysokoškolskému štúdiu nielen za hranicami kraja či krajiny, ale aj doma.