Sabinov a Ľubotice bojujú proti herniam napriek zákazu hazardu
Mesto Sabinov a obec Ľubotice (okres Prešov) riešia problém s umiestnením herní na svojom území. Tie sa do oboch samospráv vracajú napriek tomu, že miestni poslanci už pred pár rokmi rozhodli, že ich na svojom území nechcú a prijali k tomu príslušné všeobecne záväzné nariadenie (VZN).

V praxi teda samosprávy roky žili v domnení, že sú pred hazardom chránené. Opak sa stal pravdou. Podľa štátneho regulátora hazardu sú ich nariadenia neúčinné, pretože neboli Úradu pre reguláciu hazardných hier (ÚRHH) oznámené včas. Samosprávy takýto výklad zákona odmietajú a podnikajú právne kroky.
V oboch samosprávach dostali v priebehu októbra a novembra od ÚRHH nové licencie po dve prevádzky. Novú herňu v Sabinove, ktoré bolo prvým mestom na Slovensku, ktoré na svojom území hazard zakázalo, otvorili už začiatkom decembra. Radnica toto konanie označila za protiprávne, keďže VZN o zákaze hazardu má schválené už od roku 2020. „Mesto Sabinov analyzuje celú situáciu po právnej stránke. Na mestskom úrade sa konalo interné stretnutie, ktoré sa zaoberalo nielen právnou situáciou z pohľadu zákona o hazardných hrách, ale aj z pohľadu prevádzkovej doby, zachovávania verejného poriadku a dodržania predpisov podľa stavebného zákona,“ reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa mesta Sabinov Zuzana Tökölyová.
Samosprávy prekvapilo, že licencie získal prevádzkovateľ herní aj napriek nimi vydaným zamietavým stanoviskám k ich umiestneniu. „Obec dala nesúhlasné stanovisko podmienené platným VZN. Napriek tomu spoločnosť dostala individuálnu licenciu na päť rokov,“ potvrdila starostka obce Ľubotice Nicole Rubisová, podľa ktorej následne z ÚRHH dostala odpoveď, že na ich VZN sa neprihliada, nakoľko úradu nebolo oznámené v zákonom stanovenej lehote. „Obec mala VZN o zákaze hazardu z roku 2021 a nikto netušil, že ÚRHH ho považuje za neplatné,“ dodala starostka. Úrad totiž nie je povinný oznámiť obci, že má neúčinné VZN ani komu udelil licenciu.
Ako uviedla Henrieta Vartovník Borowiecka z Kancelárie generálneho riaditeľa ÚRHH, úrad pri splnení všetkých podmienok udelil licencie žiadateľom automaticky, keďže ide o nárokovateľné licencie. Problémom neúčinnosti VZN v Sabinove i Ľuboticiach má pritom byť nedodržanie lehoty na oznámenie vyvesenia a prijatia VZN regulačnému úradu. „Obec je povinná informovať úrad do piatich dní o zmene alebo zrušení VZN,“ uviedla Vartovník Borowiecka. Zákon však presne neurčuje počítanie lehoty pre oznámenia, obe strany si ho vysvetľujú inak.
Obec Ľubotice už v tejto súvislosti podala podnet na prokuratúru. Právne kroky podniká aj mesto Sabinov. „Mesto sa nestotožňuje s argumentáciou úradu, že na VZN mesta sa neprihliadalo z dôvodu nedodržania lehoty. V uvedenej veci bude mesto iniciovať kroky smerujúce k preskúmaniu zákonnosti postupu úradu pri udelení licencie,“ potvrdila hovorkyňa mesta Sabinov. V Ľuboticiach sa zároveň rozbehla petícia, ktorú za týždeň podpísalo zhruba 500 ľudí. Iniciátori z radu poslancov obecného zastupiteľstva v nej okrem zrušenia individuálnych licencií pre prevádzkovanie hazardných hier, ktoré boli vydané v období po prijatí VZN, žiadajú napríklad aj úpravu znenia zákona o hazardných hrách tak, aby nebol priestor na jeho individuálny výklad a zneužívanie.
Zdroj:(SITA,ks/FG)
Odporúčané články

Už druhý týždeň prebieha v meste Prešov intenzívne čistenie prešovských ciest a chodníkov po zimnej údržbe. Tá sa po troch mesiacoch skončila v polovici marca.

V Prešove pokračujú aj tomto roku v projekte osádzania klietkových stojísk na odpadové nádoby na sídliskách. K doterajším 15 prístreškom má pribudnúť 12 nových. Ich výrobu mestu zabezpečujú väzni z Prešova. Spúšťať sa postupne začína aj elektronický systém odomykania stojísk. Obyvateľom vybraných lokalít rozdali vyše 1500 čipov.

Mesto Prešov otvorilo nové centrum sociálnych služieb na Mukačevskej ulici na Sídlisku III. Do obnovených priestorov sa centrum prisťahovalo zo starých priestorov na neďalekom Námestí Kráľovnej pokoja.