Prešovský kraj pokračuje v projekte na rozvoj duchovného turizmu
Prešovská krajská samospráva pracuje na pokračovaní iniciatívy Svätomariánska púť – Svetlo z východu, zameranej na rozvoj duchovného a kultúrneho turizmu na Slovensku a v Poľsku. Projekt má za cieľ modernizovať pútnické lokality a ponúknuť smart riešenia pre pútnikov a turistov. Svoje podnety k projektu môže do začiatku decembra podávať aj laická verejnosť. Predbežný rozpočet pokračovania projektu je 3,5 milióna eur a realizovať sa má v rokoch 2026 a 2027.
Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová, projekt sa zameria najmä na pútnickú infraštruktúru. V Prešovskom kraji na obnovu Baziliky Navštívenia Panny Márie a zázemia pre pútnika na Mariánskej hore v Levoči. Na poľskej strane sa má obnoviť Chrám sv. Iwona v Iwonicz-Zdroji. „V pláne sú aj ďalšie projekty a tiež smart riešenia, ktoré by mohli na pútnických miestach priniesť napríklad nové informačné terminály, ale i mäkké aktivity zahŕňajúce sprievodné kultúrne podujatia,“ uviedla Jeleňová.
V súčasnosti sa Svätomariánska púť nachádza v prípravnej fáze a zapojili sa doňho zainteresované subjekty z oblasti cestovného ruchu. Pre PSK ako vedúceho partnera projektu je tiež dôležité, aby sa do procesu príprav zapojila aj laická verejnosť, ktorá sa do pondelka 2. decembra môže zapojiť do dotazníkového zberu podnetov a pripomienok k projektu. „Vítané sú aj odporúčania a návrhy obyvateľov, ktoré môžu prispieť k vytvoreniu predpokladov k najhodnotnejšiemu zážitku pre pútnikov aj turistov na mariánskych pútnických miestach. Práve zapájaním odbornej verejnosti projekt počíta taktiež pri plánovaní ďalších aktivít v súvislosti s plnením úloh projektu,“ uviedla hovorkyňa kraja.
Prešovská župa spolupracuje v pokračovaní projektu Svätomariánska púť – Svetlo z východu s poľskými partnermi, konkrétne s Podkarpatským a Malopoľským vojvodstvom, ako aj farnosťou sv. Iwona. Na slovenskej strane na projekte participuje mesto Levoča, miestna rímskokatolícka farnosť a Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Cieľom iniciatívy je prepojiť miestnych obyvateľov a návštevníkov s cieľom zvýšiť potenciál poľsko-slovenského pohraničia a zvýšiť kvalitu ponúkaných služieb prostredníctvom kultúrnych a duchovných hodnôt regiónu.
Zdroj:(SITA,ks)
Odporúčané články
Fakulta zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity v Prešove otvorila pre študentov študijného programu urgentná zdravotná starostlivosť (UZS) simulačné centrum s tematickými sektormi. V rámci vzdelávacích inštitúcií je simulačné centrum takéhoto typu jedinečným na Slovensku. Budúcim zdravotníckym záchranárom umožní získať potrebné praktické zručnosti a pripraviť sa na výkon svojho budúceho povolania v autentickom prostredí.
Dominanty mesta Prešov sa v nedeľu 17. novembra sfarbia do purpurovej farby. Stane sa tak v rámci Svetového dňa predčasne narodených detí. Pre tieto deti a rodiny sa v piatok 22. novembra uskutoční aj charitatívny koncert.
Technické služby mesta Prešov začnú od pondelka 11. novembra s označovaním odpadových nádob identifikačnými nálepkami domácnostiam žijúcim v rodinných domoch, ktoré sa prihlásili do množstvového zberu komunálneho odpadu.