Mesto Vranov začne so zberom bioodpadu z rodinných domov
Od utorka 30. júla začne mesto Vranov nad Topľou so zberom biologicky rozložiteľného odpadu z rodinných domov. Samospráva si od toho sľubuje zníženie množstva odpadu, ktorý končí na skládkach a podporu recyklácie biologických materiálov. Má priniesť posun k udržateľnosti a ochrane životného prostredia, ale aj ekonomické výhody v podobe úspor na skládkovaní.
Ako informovala hovorkyňa mesta Vranov n/Topľou Eva Fedorňáková, nový systém umožní obyvateľom jednoduchšie a efektívnejšie triediť biologicky rozložiteľný odpad priamo v domácnostiach. Do tejto kategórie patria napríklad šupky z ovocia a zeleniny, kávové usadeniny, čajové vrecká, kvety, zelený odpad, lístie, tráva, odrezky zo stromov, piliny, drevná štiepka, hobliny a malé množstvo papierových obrúskov. Tento odpad nesmie byť zabalený v skle, igelitových sáčkoch alebo vreciach a musí byť uložený v 120 litrovej hnedej nádobe, ktorú si spolu s informačným materiálom môžu obyvatelia mesta prevziať na zbernom dvore na Toplianskej ulici v pracovných dňoch od 7:00 do 14:30 a v sobotu od 6:00 do 12:00.
Zber biologicky rozložiteľného odpadu bude od 30. júla do 31. októbra realizovaný raz týždenne a od 1. novembra do konca tohto kalendárneho roka raz za dva týždne. Vyzbieraný odpad bude následne prepravený do špecializovaného zariadenia, kde sa spracuje na kompost. „Mesto Vranov nad Topľou sa týmto pridáva k moderným mestám, ktoré kladú dôraz na ekologické riešenia a trvalo udržateľný rozvoj. Verím, že tento projekt bude úspešný a pomocou tohto zberu sa nám podarí znížiť množstvo komunálneho odpadu, ktorý ukladáme na skládke,“ uviedol primátor mesta Vranov n/Topľou Ján Ragan.
Zdroj: (SITA,ks)
Odporúčané články
Mesto Prešov pristúpilo od začiatku novembra k plošnému zvýšeniu platov opatrovateliek. Platy takmer 80-ke opatrovateliek stúpli o 15 až 20 percent. Nové platové dekréty si prevzali v stredu 20. novembra na Mestskom úrade v Prešove.
Dve školy z Prešovského kraja sa stali laureátmi národného oceňovania Angažovaná škola 2024, z ktorého si odniesli zlatú značku. Školy v Tulčíku a Vikartovciach uspeli spomedzi 45 prihlásených škôl z celého Slovenska. Za svoju angažovanosť v dobrovoľníckych projektoch získali značku Angažovaná škola aj ďalšie štyri školy z kraja. Informovala o tom PR manažérka Prešovského dobrovoľníckeho centra (PDC) Eva Švecová.
Mesto Prešov sa dnes 20. novembra pripája k ďalším ôsmim slovenským mestám, ktoré pri príležitosti osláv Svetového dňa detí osvetlia svoje historické budovy, aby pripomenuli záväzok chrániť práva každého dieťaťa.