Mesto Prešov chce zachovať činnosť Múzea židovskej kultúry
Mesto Prešov plánuje pomôcť so zachovaním činnosti Múzea židovskej kultúry v Prešove. Radnica chce prevziať výstavu zbierky judaík z prešovskej synagógy pod vlastnú múzejnú organizáciu, ktorú by vytvorilo. Plán prevzatia prevádzky chce primátor mesta František Oľha dohodnúť s vedením Slovenského národného múzea (SNM), pod ktorú aktuálne múzeum patrí.

O uzatvorení Múzea židovskej kultúry umiestnenej v ortodoxnej synagóge v Prešove od začiatku decembra informovalo SNM – Múzeum židovskej kultúry s odôvodnením, že v rámci personálnych zmien odchádza do dôchodku lektorka prešovskej expozície judaík a vzhľadom na krátenie rozpočtu nebude schopné ďalej túto pozíciu financovať. “Zisťovali sme reálny stav, ktorý je ešte väčším sklamaním ako pôvodné informácie, že úspora má byť zásadná. Bavíme sa o jednotkám tisícov eur, ktoré sa niekto rozhodol ušetriť a neposkytne dotáciu tejto organizácii,“ uviedol prešovský primátor Oľha, podľa ktorého teda tento krok nesúvisí s konsolidáciou verejných financií.
Oľha si na utorok dohodol stretnutie s generálnym riaditeľom SNM, s ktorým chce rokovať o možnosti prevzatia inštalovanej výstavy pod múzejnú organizáciu, ktorú by mesto zriadilo. SNM vlastní vitríny, v ktorých je zbierka inštalovaná. Mesto sa chce s múzeom dohodnúť na ich bezplatnom, prípadne aj odplatnom prevzatí. Prevádzku v takomto prípade vie obnoviť v pôvodných priestoroch najneskôr do 60 dní. „Náš záujem o toto múzeum je zásadný, pretože návštevnosť a turistický ruch v Prešove jednoznačne túto inštitúciu potrebujú. Patrí medzi to najhodnotnejšie, čo sa dá v Prešove vidieť. ŽNO potrebuje stabilného partnera a dlhodobo udržateľnú víziu prevádzky. Po sto rokoch asi je načase, aby sa mesto priznalo k tejto histórii a nielen sa k nej priznalo, ale sa ňou aj chválilo a poukázalo na to, aké bohatstvo tu máme,“ zdôraznil primátor.
Vlastníkom budovy synagógy aj zbierky judaík, pochádzajúcej z roku 1928, je Židovská náboženská obec v Prešove. „Chcela by som sa poďakovať za iniciatívu, pretože mesto oslovilo s riešením nás. Ako Prešovčania sa bijeme o to isté, aby história bola zachovaná a pokračovalo kontinuálne vzdelávanie, pretože máme denne návštevnosť minimálne dve-tri školy z celého Prešovského kraja. Ak sa naruší kontinuita, o čom potom bude to vzdelávanie. Na jednej strane prezentujeme, že sme proti xenofóbii a antisemitizmu a na druhej strane rušíme takéto kultúrne centrum,“ uviedla predsedníčka ŽNO Prešov Margita Eckhausová. Múzeum je s návštevnosťou okolo 5 000 ľudí ročne jedným z najnavštevovanejších v Prešove.
Zdroj: (SITA,ks)
Odporúčané články

Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove bude aj tento rok hostiť Mesiac autorského čítania, najväčší medzinárodný literárny festival v strednej Európe. V poradí 26. ročník podujatia sa uskutoční od pondelka 14. júla do soboty 2. augusta a ponúkne 20 literárnych večerov venovaných autorom, ktorých spája skúsenosť exilu. Festival sa koná v spolupráci s občianskym združením Slniečkovo, záštitu nad ním prevzala europoslankyňa Miriam Lexmann.

Mesto Prešov zrekonštruovalo pred letom niekoľko kilometrov mestských chodníkov a ciest, najmä v okolí nového futbalového štadióna. Podľa radnice ide o súčasť dlhodobejšieho plánu obnovy komunikácií, ktorý bol načasovaný aj s ohľadom na európsky futbalový šampionát hráčov do 21 rokov, ktorého bolo mesto jedným z dejísk. Do rozsiahlych opráv investuje mesto viac ako milión eur.

Významné životné jubileum oslávil v utorok 24. júna Prešovčan Ján Slávik. Dlhoročný pedagóg a nadšený turista sa dožil úctyhodných 105 rokov. Najstaršiemu Prešovčanovi spomedzi mužov dnes osobne prišli zablahoželať aj primátor mesta František Oľha a viceprimátor Peter Krajňák.