Mesto predstavuje ďalšiu vlnu plánov pre obnovu športovej infraštruktúry
Mesto Prešov je od začiatku roka Európskym mestom športu pre rok 2025. Za tento čas sa stihlo vrátiť do najvyšších súťaží vo futbale, v hokeji, potvrdiť svoje líderstvo v hádzanej, otvoriť modernú Futbal Tatran Arénu a hostiť európsky šampionát vo futbale do 21 rokov. Príprava ďalších projektov rozširovania a zlepšovania športovej infraštruktúry mesta pokračuje aj v druhej polovici leta. Radnica predstavuje ďalšie 3 zásadné projekty, ktoré môžu prekresliť vzhľad prešovských športovísk a vrátiť do mesta pre šport s významnou symbolikou.

Prešovská radnica odhaľuje ďalšie zo svojich plánov, ako zveľadiť športovú infraštruktúru mesta a ako ho zatraktívniť pre čo najširšiu paletu športov. A to nielen na regionálnej, ale aj národnej a medzinárodnej úrovni. Pri projektoch počíta aj so štátnou podporou.
Prvým projektom je vybudovanie Národného jazdeckého tréningového centra pre deti a mládež Slovenska v Prešove.
Nachádzať by sa malo v už existujúcom jazdeckom areáli na Jazdeckej ulici. „Nejde iba o symboliku a dobre znejúce heslá, ktoré sme tu už toľkokrát počuli. Toto je skutočný návrat koní do Prešova. Jazdecký areál národného významu môže vrátiť v rámci jazdeckých disciplín Prešov naspäť na športovú mapu a urobiť z neho významné centrum nielen športových, ale aj spoločenských akcií a výstav. Máme v rukách architektonickú štúdiu aj podporu štátu. Náš rok európskeho mesta športu chceme využiť na absolútne maximum,“ povedal k zámeru primátor mesta Prešov František Oľha.
Podľa architektonickej štúdie by v rámci projektu malo dôjsť k úpravám dispozičného riešenia ustajnenia v hale s doplnením priestorov na starostlivosť o kone, akými by boli, napríklad, sprcha, čistiace boxy, solárium, sklad sediel, sklad krmiva a pod. Doplniť by sa mali aj dispozície haly o hygienické zariadenia pre divákov, priestory pre rozhodcov, priestory zázemia pre úpravu jazdeckých plôch a údržbu areálu, doplnenie schodiska do druhého nadzemného podlažia a návrh dispozičného riešenia druhého podlažia – tribúna, služby, sklady a pod.
V rámci exteriérov by mohlo dôjsť k rozšíreniu existujúcej vonkajšej jazdeckej plochy, kolbiska, na minimálne 4000 m2 podľa požiadaviek Slovenskej jazdeckej asociácie a jej oploteniu. Projekt hovorí aj o zmene lokalizácie existujúcej tribúny po rozšírení jazdeckej plochy a jej umiestnenie do vhodnejšej polohy, ako aj o návrhu parkovísk a krytých parkovísk na existujúcej spevnenej asfaltovej ploche s doplnením zelene.
Komplexnou rekonštrukciou by, samozrejme, prešli všetky priestory interiérov a exteriérov, vrátane všetkých okien, dverí, osvetlenia, vykurovania, vzduchotechniky, zdravotechniky atď.

Druhým významným projektom je zámer rekonštrukcie a kompletného prestrešenia prešovského velodrómu.
Ide o projekt, ktorým by nedošlo iba k revitalizácii už existujúceho športoviska, ale aj k jeho premene na moderný, multišportový štadión medzinárodného významu. Prešovský velodróm patrí do veľmi malej rodiny športovísk svojho druhu v rámci Slovenska, ktoré sú svojou dispozíciou jedinečné. „Osobne vnímam prešovský velodróm ako veľmi unikátnu stavbu v našom meste, ktorá dlhodobo nenapĺňa veľký potenciál, ktorý v sebe ukrýva. Vláda aktuálne hľadá miesta na vybudovanie atletických hál nadregionálneho významu a my v Prešove sme ponúkli víziu, riešenie a ukázali pripravenosť takúto halu v spolupráci so štátom v našom meste vytvoriť. Prekrytie celého velodrómu sa môže javiť ako náročný zámer, ale ministerstvu športu sme predstavili šikovné riešenie, ktoré by navyše velodróm premenilo na zázemie pre tucet ďalších športov,“ predstavil víziu primátor Oľha.
Primátor dodal, že pri tomto projekte sú aktuálne v rokovaniach na národnej úrovni a veria, že dokážu ministerstvo presvedčiť o tom, že Prešov je ideálnym miestom práve pre jeho už existujúcu infraštruktúru, kde nie je potrebné budovať projekt haly od základov, a že práve Európske mesto športu roku 2025 je vhodným adeptom na takúto investíciu štátu.
Autormi myšlienky, ale aj vizualizácií prestrešenia prešovského velodrómu sú zástupcovia klubu ŠPORT HROU PREŠOV, ktorí boli súčasťou prešovskej delegácie, ktorá na Ministerstve cestovného ruchu a športu SR daný zámer prezentovala. „Náš klub je iniciátorom štúdie, ktorá hovorí o prestrešení a rekonštrukcii prešovského velodrómu. Výrazným potenciálom štúdie je spojenie dvoch olympijských športových odvetví, a to atletiky a cyklistiky. Prioritou je ale zastrešiť aj ďalšie športové disciplíny, ako napríklad športový aerobik, loptové hry, či bojové športy. Naša štúdia je jedinou vizualizáciou možností prekrytia prešovského velodrómu a zároveň poskytuje vizuál atletickej krytej haly, ktorá momentálne na Slovensku nemá zastúpenie. Z nášho pohľadu predstavuje kvalitná a dostupná infraštruktúra základný predpoklad pre budovanie pozitívneho vzťahu k športovým aktivitám a nevyhnutý pilier pre rozvoj telesnej kultúry a zdravého životného štýlu,“ uviedla k projektu zástupkyňa klubu ŠPORT HROU PREŠOV Daniela Falat Leütterová.
Tretím zámerom je projekt nového opláštenia budovy Zimného štadióna a výmena mantinelov.
Ide o plynulo pokračujúcu revitalizáciu prešovského „zimáku“, nakoľko práve v polovici leta 2025 finišuje prvá fáza – inštalácia vzduchotechniky, úprava interiérov a energetické opatrenie na štadióne. V prvej fáze mesto realizovalo projekt príspevkom z Fondu na podporu športu vo výške takmer 900-tisíc eur. V druhej fáze, teda opláštenia a výmeny mantinelov, bolo mestu z fondu odklepnutých ďalších zhruba milión eur. „Do Prešova sme za posledné zhruba tri roky dostali takmer 8 miliónov eur, a to len z Fondu na podporu športu. Získavať v Prešove taký objem príspevkov z FNPŠ nebolo v minulosti zvykom. Dôležité ale je, že zo získaných 8 miliónov sme potom pomocou ďalších grantov, ale najmä z rozpočtu mesta, dokázali vybudovať športovú infraštruktúru v hodnote 30 miliónov eur. Dnešné posolstvo obyvateľom by ale malo byť – pokračujeme. Naďalej chodíme do Bratislavy lobovať za naše športoviská, za pripravované zámery a projekty. To by mala byť aj pointa celého Európskeho mesta športu – titul po roku síce pominie, ale to, že sme ho na ten jeden rok mali, by malo byť cítiť na dekády dopredu,“ uzavrel primátor Oľha.
Mesto zároveň mimo týchto získaných peňazí pristúpilo na Zimnom štadióne aj k ďalším úpravám interiérov, najmä šatní, zo svojho vlastného rozpočtu. Spolu s multimediálnou kockou, ktorá bola za podpory PSK nainštalovaná v októbri 2024, sa Zimný štadión v Prešove podľa vedenia mesta stáva konečne dôstojným športoviskom s potenciálom hostiť aj nadnárodné stretnutia.
Primátor na konci tlačovej konferencie k spomínaným projektom prezradil aj niekoľko informácií k pripravovaným podujatiam na Zimnom štadióne v Prešove. V závere roka 2025 by sa na prešovskom zimáku mali odohrať majstrovstvá krajín V4 v krasokorčuľovaní – Four Nationals Figure Skating Championships. Na tomto spoločnom športovom podujatí pozná každá z krajín V4 svojho národného majstra. Rotujúce podujatie má možnosť každá krajina organizovať a hostiť vždy po 4 rokoch, pričom by malo ísť o posledné krasokorčuliarske zápolenie pred Zimnými olympijskými hrami v Miláne v roku 2026 a pred európskym šampionátom, pričom výsledky z tohto podujatia sú jedným z kritérií na nominácie na európsky šampionát. Zároveň primátor načrtol, že prešovský zimák by sa po týchto investíciách vo výške približne 2 miliónov eur mal stať aj dejiskom niektorých medzinárodných prípravných zápasov našej národnej reprezentácie so zahraničnými tímami.

(presov.sk)
Odporúčané články

Mestská polícia v Prešove eviduje v súvislosti s pondelkovou veternou smršťou spolu 55 nahlásených podnetov od občanov. Posledné hlásenia zaznamenala tesne pred polnocou. Ako informoval hovorca Mestského úradu v Prešove Michal Hudák, záchranné práce naďalej pokračujú, pomáhajú pri nich aj vojaci. Na území mesta platí od 18:20 pondelka 7. júla vyhlásená mimoriadna situácia. Na úrade v utorok ráno opäť zasadal krízový štáb.

Mesto Prešov je od začiatku roka Európskym mestom športu pre rok 2025. Za tento čas sa stihlo vrátiť do najvyšších súťaží vo futbale, v hokeji, potvrdiť svoje líderstvo v hádzanej, otvoriť modernú Futbal Tatran Arénu a hostiť európsky šampionát vo futbale do 21 rokov. Príprava ďalších projektov rozširovania a zlepšovania športovej infraštruktúry mesta pokračuje aj v druhej polovici leta. Radnica predstavuje ďalšie 3 zásadné projekty, ktoré môžu prekresliť vzhľad prešovských športovísk a vrátiť do mesta pre šport s významnou symbolikou.

Mesto Prešov zasiahla búrka s mimoriadne silným nárazovým vetrom. Pre popadané dreviny a strechy niektorých budov sú viaceré komunikácie neprejazdné. V meste zasadal krízový štáb a následne bola vyhlásená mimoriadna situácia.