Krajská knižnica opäť hostí najväčší literárny festival v strednej Európe, témou bude exil
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove bude aj tento rok hostiť Mesiac autorského čítania, najväčší medzinárodný literárny festival v strednej Európe. V poradí 26. ročník podujatia sa uskutoční od pondelka 14. júla do soboty 2. augusta a ponúkne 20 literárnych večerov venovaných autorom, ktorých spája skúsenosť exilu. Festival sa koná v spolupráci s občianskym združením Slniečkovo, záštitu nad ním prevzala europoslankyňa Miriam Lexmann.

Ako informovala Michaela Horváth z projektového a marketingového oddelenia knižnice, podujatia budú každý deň o 18:00 v hudobnom klube Stromoradie, kde sa budú autori stretávať s verejnosťou počas moderovaných rozhovorov a autorského čítania. „Festival bude u nás dvadsať večerov. Autori a autorky, ktorých tento rok nespája konkrétna krajina, ale život v exile, priblížia svoju tvorbu a osudy v priamej komunikácii s návštevníkmi,“ uviedla riaditeľka knižnice Iveta Hurná.
Koncept festivalu ostáva rovnaký ako v predchádzajúcich ročníkoch, keď knižnica predstavila literátov z Islandu, Nórska či Taiwanu. „V prvej časti večera bude moderovaná beseda so spisovateľkou alebo spisovateľom z Česka alebo Slovenska. Program bude pokračovať o 19:00 stretnutím so zahraničným hosťom, ktorý musel opustiť svoju krajinu a teraz píše z exilu,“ uviedla vedúca odborných oddelení knižnice Andrea Sivaničová. Súčasťou festivalových večerov bude autorské čítanie úryvkov tvorby hostí. Večermi ich budú sprevádzať moderátori a moderátorky z radov zamestnancov knižnice, ale aj odborníci pôsobiaci na akademickej pôde i tlmočníci, keďže podujatia budú v materinskom jazyku.
Téma exilu prinesie do Prešova jazykovú i kultúrnu rozmanitosť. Okrem slovenčiny a češtiny zaznie aj angličtina, španielčina, perzština, arabčina, bieloruština, francúzština, turečtina, ruština či čínština. Medzi najvýraznejších hostí patrí iracko-fínsky autor Hassan Blasim, považovaný za popredného predstaviteľa súčasného arabského románu, či africká spisovateľka Wéronique Tadjo, ktorej diela sa zaoberajú témami traumy, historickej pamäte a solidarity. Výraznou postavou festivalu bude aj česká autorka Alena Mornštajnová, známa spracovaním spoločenských tém s presahom do slovenského čitateľského prostredia.
Slovenský exil bude zastúpený prostredníctvom knihy Dvadsať nádychov Prešovčanky Marianny Eger Millerovej, ktorá od roku 1938 žila mimo územia Slovenska. Z česko-slovenských autorov sa predstaví napríklad Karol Horák, Eli Beneš a Alice Horáčková, laureáti Magnesie Litera, či Ivana Gibová, držiteľka ceny Anasoft Litera. Literárne večery doplní aj hudobný program. Otvárací večer spestria vystúpenia Kataríny Koščovej a Daniela Špinera.
Vo štvrtok 17. júla vystúpia deti z umeleckej školy z ukrajinskej Boroďanky, ktorá bola počas vojny okupovaná ruskou armádou. „Od oslobodenia sa podarilo čiastočne opraviť kultúrny dom, v ktorom vznikli aj provizórne triedy umeleckej školy, ktorá zohráva dôležitú úlohu v živote mestečka,“ uviedli organizátori zo Stromoradia. Hudobnú bodku prinesie aj večer 25. júla, kedy sa o 21:00 uskutoční koncert AMC Tria Plus so špeciálnym hosťom, trojnásobným držiteľom Grammy Johnom Daversom.
(SITA,ks)
Odporúčané články

Mestská polícia v Prešove eviduje v súvislosti s pondelkovou veternou smršťou spolu 55 nahlásených podnetov od občanov. Posledné hlásenia zaznamenala tesne pred polnocou. Ako informoval hovorca Mestského úradu v Prešove Michal Hudák, záchranné práce naďalej pokračujú, pomáhajú pri nich aj vojaci. Na území mesta platí od 18:20 pondelka 7. júla vyhlásená mimoriadna situácia. Na úrade v utorok ráno opäť zasadal krízový štáb.

Mesto Prešov zasiahla búrka s mimoriadne silným nárazovým vetrom. Pre popadané dreviny a strechy niektorých budov sú viaceré komunikácie neprejazdné. V meste zasadal krízový štáb a následne bola vyhlásená mimoriadna situácia.

V súvislosti so začiatkom opravy cesty I/20 na území mesta Prešov a obce Ľubotice upozorňuje polícia na plánovanú stavebnú akciu, ktorá si vyžiada čiastočnú uzávierku.